06.03.2019

Dyrektywa w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym w Parlamencie Europejskim na finiszu

Marcin Wierzbicki

Czy zbliżamy się do zakończenia batalii dotyczącej uchwalenia Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym w Parlamencie Europejskim? W lutym został przyjęty ostateczny kompromisowy tekst aktu, ale przed nami wciąż ostatni krok – głosowanie całego Parlamentu Europejskiego na sesji 25 – 28 marca.

Projekt, którego celem jest zbliżenie ustawodawstw Państw Członkowskich UE w dziedzinie prawa autorskiego na rynku cyfrowym, od samego początku prac budzi ogromne kontrowersje. Sporny w tym zakresie w szczególności jest art. 13 dyrektywy, który wprowadza odpowiedzialność takich podmiotów jak portale streamingowe za treści publikowane w ich serwisach dostępnych w sieci. Platformy takie będą zobowiązane do uzyskiwania licencji do udostępnianych materiałów oraz do filtrowania treści za pomocą stosowania technologii rozpoznawania treści. Ostatnie prace nad tekstem dyrektywy wprowadziły istotne zmiany – wyłączyły spod art. 13 małych przedsiębiorców, czyli podmioty, które działają na rynku nie dłużej niż trzy lata i nie wykazują obrotów powyżej 10 mln euro.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    NIP: 9452181482 REGON: 123240424
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl