06.05.2024

Łukasz Wieczorek i Bartosz Łabęcki o AI Act w Polsce. Obszerny wywiad dla CyberDefence24.pl

Bogdan Setlak

Łukasz Wieczorek i Bartosz Łabęcki udzielili portalowi CyberDefence24.pl obszernego wywiadu na temat wdrożenia Aktu o sztucznej inteligencji do krajowego systemu prawnego. Co powinien wziąć pod uwagę rząd, aby prawo zapewniało bezpieczeństwo, było przejrzyste i skuteczne? Jak sprawić, aby polscy przedsiębiorcy chętniej eksperymentowali z nowymi rozwiązaniami AI, zwiększając tym samym wartość naszego rynku? Odpowiedzi na te (i wiele innych) pytań przyniesie lektura wypowiedzi naszych ekspertów. Cały wywiad dostępny jest tutaj! 

Parlament Europejski 13 marca 2024 roku zatwierdził projekt Aktu w sprawie sztucznej inteligencji, który ma zapewnić bezpieczeństwo i przestrzeganie praw podstawowych jednostek, a jednocześnie wspierać innowacje. To pierwszy w historii akt prawny , który ma na celu kompleksowe uregulowanie sektora AI. Bazując na podejściu opartym o ryzyko, regulacja ta uzależnia obowiązki dostawców i podmiotów wdrażających modele i systemy sztucznej inteligencji od potencjalnego ryzyka wyrządzenia szkód społecznościom i gospodarkom.

Już wkrótce polski ustawodawca stanie przed zadaniem wdrożenia go do naszego systemu, aby zapewnić zgodność z wymogami rozporządzenia, w tym doprecyzowanie odpowiednich mechanizmów nadzoru oraz kontroli. Jakich kroków możemy się spodziewać? Jakie ryzyka z pewnością się pojawią? Jak Polska może reagować i zabezpieczać interesy obywateli oraz przedsiębiorców? Te zagadnienia zostały poruszone w tym niezwykle ciekawym wywiadzie.

Łukasz Wieczorek i Bartosz Łabęcki wzięli również udział w prekonsultacjach dotyczących AI Act, organizowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj!

[FM_form id="2"]

Kontakt

KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A.

  Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest
  KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. NIP: 9452181482 REGON: 123240424
  Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
  Warszawa

  Rondo ONZ 1,

  00-124 Warszawa,

  +48 12 3957161

  kontakt@kwkr.pl