14.04.2021

Spór Google kontra Oracle rozstrzygnięty przez Sąd Najwyższy

Mikołaj Prochownik

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych rozstrzygnął ostatnio spór, w którym starły się jedne z największych światowych firm IT. Konflikt dotyczył kwestii kluczowej dla całej branży – praw autorskich oprogramowania.

 

Spór Gigantów IT

Przedmiotem sporu była dopuszczalność wykorzystania części Application Programming Interface (API) Javy w Androidzie. Wynik starcia jest jednoznaczny – Sąd przyznał rację Google, kończąc tym samym 11-letni spór. Wcześniej Oracle uzyskała korzystny wyrok sądu niższej instancji.

 

„Twórcza” część

Oracle rościła sobie prawa do 0,4% kodu źródłowego Oprogramowania Java. Argumentowała, że API są dziełem mającym charakter twórczy (czyli utworem w rozumieniu polskiej ustawy), a tym samym korzystają z ochrony prawnoautorskiej. Tymczasem większość składu orzekającego Sądu Najwyższego doszła do przeciwnej konkluzji. W uzasadnieniu SN stwierdził, że:

w tym przypadku, gdy Google ponownie zaimplementował interfejs użytkownika, biorąc tylko to, co było potrzebne, aby umożliwić użytkownikom wykorzystanie ich talentów do pracy w nowym, zmienionym programie, kopiowanie przez Google API Sun Java było uzasadnionym wykorzystaniem tego materiału w zgodzie z prawem.

 

Brak zarobku, ale możliwości rozwoju

Co ciekawe, SN powołał się też na argumenty funkcjonalne. Odnosiły się one do możliwości rozwoju dla całej branży. Przyjęcie argumentacji Oracle oznaczałoby ograniczenia we wprowadzaniu innowacji, blokując tym samym dostęp do rynku wielu podmiotom. Z jednej strony Oracle za wykorzystaną część aplikacji nie poniesie żadnych korzyści, z drugiej – firma została oskarżona o zatrzymywanie patentu dla siebie.

 

Co dalej?

Konsekwencje dla całej branży są doniosłe, gdyż wyrok przeciwny mógłby zostać wykorzystany do dochodzenia praw przez Oracle od wielu podmiotów korzystających z elementów API Javy. Ironia losu jest jednak taka, że nawet w razie wygranej Oracle konsekwencje dla firmy mogłyby być wciąż niekorzystne. Dlaczego? Ponieważ ta firma, która skopiowała S3 API AWS-u, tworząc własne rozwiązania chmurowe, w rezultacie mogłaby zostać pozwana przez Amazon.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    NIP: 9452181482 REGON: 123240424
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl