30.12.2020

Podatki – podwyżki i nowe opłaty w 2021 roku

Katarzyna Augustyniak
taxes

Kolejny rok przyniesie nam kilkanaście nowych podatków. Rząd wprowadzi również podwyżki tych już istniejących. Wyjaśniamy, z jakimi zmianami będziemy musieli zmierzyć się w 2021 roku. Sprawdzamy podatki na 2021 rok.

Nowy podatek na napoje słodzone

Napoje słodzone zostały objęte tzw. podatkiem cukrowym, który składa się z dwóch części: opłaty stałej i opłaty zmiennej. Opłata stała wyniesie 50 groszy za każdy litr napoju z dodatkiem cukru czy innej substancji słodzącej. W przypadku obecności w produkcie substancji aktywnej, typu kofeina lub tauryna, należy doliczyć dodatkowe 10 groszy do każdego litra. Natomiast opłata zmienna będzie zależna od ilości cukru w napoju. Za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml napoju trzeba będzie zapłacić dodatkowo 5 groszy. Podatek będzie odprowadzać podmiot sprzedający napój do punktu sprzedaży detalicznej.

Alkohole w małych opakowaniach drożej

Ta sama ustawa, która reguluje tzw. podatek cukrowy, wprowadza także drugą opłatę, która obejmie alkohole sprzedawane w opakowaniach do 300 ml. Za każdy sprzedany litr stuprocentowego alkoholu zamkniętego w opakowaniu o wskazanej objętości przedsiębiorcy będą musieli odprowadzić podatek w wysokości 25 złotych.

Podatki na energię elektryczną

Podwyżki samej energii elektrycznej wyniosą od 3,5% do 3,6%. Stawki wzrosną u takich operatorów jak Tauron czy PGE Obrót. Dodatkowo zacznie obowiązywać podatek zwany opłatą mocową, z którego pieniądze mają być przeznaczone na utrzymanie rezerw energii przez elektrownie węglowe. Stawka podatku jest zależna od zużycia prądu. Roczne zużycie prądu może nas kosztować nawet o 150 zł więcej niż w 2020 roku.

Wyższy abonament radiowo-telewizyjny

Decyzją KRRiT za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego trzeba będzie miesięcznie zapłacić o 1,8 zł więcej niż w 2020 roku. O 50 groszy miesięcznie wzrośnie także stawka za korzystanie z radia. Abonament nadal nie obowiązuje osób po 75. roku życia, z I grupą inwalidzką oraz emeryci w wieku powyżej 60. r.ż., którzy otrzymują świadczenie niższe niż połowa przeciętnego wynagrodzenia.

Podatki lokalne

Ostatnie słowo we wprowadzeniu tego rodzaju opłat należy do gmin. Niemniej jednak już mówi się o zwiększeniu opłaty targowej oraz opłaty uzdrowiskowej. Ta pierwsza – decyzją gminy – może wzrosnąć maksymalnie do 823,11 zł dziennie, czyli o 30 złotych i 90 groszy na dzień. Ta druga do 4,66 zł dziennie, czyli o 18 groszy więcej niż w przypadku najdroższej opłaty uzdrowiskowej obecnie. W gminach, w których nie zrezygnowano z pobierania tzw. podatku od psa, będą musieli liczyć się rocznie z opłatą wyższą o niemal 5 zł za jednego czworonoga w porównaniu z 2020 rokiem. Przewidywane są również podwyżki za wywóz śmieci.

Wzrosną stawki podatku od nieruchomości

Właściciel nieruchomości w 2021 roku – bez względu na to, czy będzie to dom, mieszkanie, budynek albo teren wykorzystywany do celów rolniczych – poniesie koszty wyższe niż w przemijającym roku. Ze znacznymi podwyżkami powinni liczyć się przede wszystkim właściciele posiadający nieruchomość przeznaczoną do prowadzenia działalności gospodarczej lub części budynku mieszkalnego przeznaczonego na działalność gospodarczą. Podatek ten wzrośnie do 24,84 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych to przyszłość 2021 roku. Pisał o tym prawnik z Kancelarii Konieczny Wierzbicki – KLIKNIJ I CZYTAJ

Powyższe podatki to zaledwie część opłat, które będą ciążyć na podatnikach w przyszłym roku. Unia Europejska planuje wprowadzenie takich jak: podatek od plastiku, podatek od węgla czy podatek cyfrowy. Obecnie trwają prace nad zmianami.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    NIP: 9452181482 REGON: 123240424
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl