31.12.2020

Nowa ulga na robotyzację – kto skorzysta?

Łukasz Wieczorek
tax preference for robotics

Po uldze IP BOX, uldze na badania i rozwój (B+R) przyszedł czas na ulgę na robotyzację. Celem projektowanego rozwiązania jest modernizacja polskiej gospodarki i poprawa pozycji Polski na arenie międzynarodowej w kontekście nowoczesnych technologii. Ulga na robotyzację ma obowiązywać od połowy 2021 roku przez pięć lat. Wciąż jednak brak projektu ustawy, która wprowadziłaby tę innowacyjną koncepcję.

W ramach ulgi na robotyzację podatnicy PIT i CIT będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami. Wśród kosztów podlegających uldze znalazły się między innymi te, które dotyczą zakupu oprogramowania, zakupu lub leasingowania nowych robotów i kobotów, zakupu urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy czy zakupu osprzętu.

Co ciekawe, od podatku można będzie także odliczyć koszt szkoleń dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowo zakupiony sprzęt.

Z ulgi będą mogły skorzystać wszystkie przedsiębiorstwa bez względu na wielkość czy branżę. To duży krok w kierunku innowacyjności i szansa na rozwój działalności m.in. dla programistów.

Koszty poniesione na robotyzację –  jak w przypadku ulgi na prace badawczo-rozwojowe – przedsiębiorcy będą mogli odliczyć już w trakcie roku podatkowego.

Ministerstwo Rozwoju szacuje, że ten pięcioletni program unowocześnienia gospodarki będzie kosztować 1,1 miliarda złotych. Przewiduje się, że dzięki wprowadzonemu rozwiązaniu dwuipółkrotnie zwiększy się liczba robotów w Polsce, a także wzrośnie wydajność produkcji.

Trwają również prace nad wprowadzeniem ulgi na prototyp, która ma przysługiwać przedsiębiorcom na etapie wprowadzania do produkcji nowych rozwiązań. Więcej szczegółów dotyczących tej ulgi poznamy w 2021 roku.

Niestety, oprócz ciekawej koncepcji, wciąż nie zostały opublikowane projekty aktów prawnych wprowadzających zaproponowane rozwiązania. Brak również jasnej informacji, czy z ulgi będą mogli skorzystać podatnicy, którzy zdecydowali się na tzw. estoński CIT. Kwestia możliwości jednoczesnego korzystania z różnych instrumentów wsparcia to jedno z najbardziej interesujących pytań przedsiębiorców.

Zainteresowała Cię ulga na robotyzację? Więcej informacji na https://www.gov.pl/

Skontaktuj się także z prawnikami, którzy współtworzą miejsce jakim jest Kancelaria Konieczny Wierzbicki.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    NIP: 9452181482 REGON: 123240424
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl