09.03.2021

Od 1 czerwca nowe zasady na drogach. Podpisana nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu drogowym”

Aleksandra Lachowicz

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę nowelizującą Prawo o ruchu drogowym. Jakie zmiany nas czekają? Przede wszystkim zwiększonej ochronie podlegać będą piesi w rejonie przejścia dla pieszych. Wprowadzony zostanie zakaz jazdy na zderzaku, a także ujednolicona zostanie dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym niezależnie od pory dnia.

Nowe zasady pierwszeństwa pieszych

Wprowadzona została zasada pierwszeństwa pieszych także przy wchodzeniu przez nich na jezdnię. Nowela bowiem zakłada, że piesi będą mieli pierwszeństwo także przed wejściem na pasy. „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście” – napisano w ustawie. Dodano również, że pieszy już znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem. Z kolei pieszy dopiero na nie wchodzący ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju.

Nowelizacja wymaga jednak określonego zachowania także od samych pieszych. Przewidziany został przepis, zgodnie z którym podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego „w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych”.

Zakazana „jazda na zderzaku”

Podpisana przez Prezydenta nowelizacja wprowadza także zakaz jazdy zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych. Zgodnie z nowymi przepisami odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania.

W terenie zabudowanym zawsze do 50 km/h

Nowe przepisy ujednolicają także dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym, niezależnie od pory poruszania się. Aktualne przepisy pozwalają na jazdę w obszarze zabudowanym z prędkością do 50 km/h w godzinach od 5 do 23. W godzinach nocnych natomiast, od 23 do 5 – z maksymalną prędkością do 60 km/h. Znowelizowane przepisy pozwalać będą na poruszanie się w terenie zabudowanym z maksymalną prędkością do 50 km/h, niezależnie od pory jazdy.

Wskazana powyżej nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wejdzie w życie 1 czerwca 2021 roku.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    NIP: 9452181482 REGON: 123240424
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl