14.05.2024

Iwona Aleksandrowicz-Strus w Dzienniku Gazecie Prawnej: „Dochodzenie swoich praw będzie łatwiejsze na podstawie DSA niż RODO”

Bogdan Setlak

Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło konsultacje społeczne projektu ustawy wdrażającej unijny Akt o usługach cyfrowych (DSA). Proces zwieńczyło spotkanie w którym uczestniczyło grono specjalistów, wśród których nie mogło zabraknąć głosu Iwony Aleksandrowicz-Strus. Jak Akt wpłynie na polską rzeczywistość prawną? O tym w wywiadzie udzielonym Dziennikowi Gazecie Prawnej mówiła nasza ekspert.

Iwona Aleksandrowicz-Strus w rozmowie z Elżbietą Rutkowską wskazuje, że podział obowiązków między prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej i prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wywołał wśród uczestników konsultacji największe kontrowersje. Sam bowiem projekt ustawy jest w tej kwestii enigmatyczny.

Tymczasem Komisja Europejska już teraz ponagla Polskę (oraz kilka innych krajów), które nie spieszyły się do tej pory z implementacją założeń Aktu do krajowego prawodawstwa. Na szczęście konsultacje napawają optymizmem, że już wkrótce wszystko ruszy w dobrym kierunku.

Obszerny wywiad, którego udzieliła Iwona Aleksandrowicz-Strus porusza również inne ciekawe wątki, między innymi jak wdrożenie DSA wpłynie na polską rzeczywistość prawną oraz w jaki sposób jego działanie odczują przeciętni obywatele. Wiele wskazuje na to, że walka o swoje prawa będzie w tym przypadku łatwiejsza, niż powołując się na funkcjonujące od kilku lat RODO.

Całą rozmowę z Iwoną Aleksandrowicz-Strus można przeczytać we wtorkowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Wywiad jest dostępny również on-line.

Media coraz mocniej zaczynają interesować się wdrożeniem Aktu o usługach cyfrowych. Wiedzą na temat, jak DSA wpłynie na przeciwdziałanie naruszeniom praw autorskich, Iwona Aleksandrowicz-Strus podzieliła się z redakcją portalu prawo.pl. Komentarz naszej ekspert można przeczytać tutaj.

[FM_form id="2"]

Kontakt

KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A.

  Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest
  KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. NIP: 9452181482 REGON: 123240424
  Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
  Warszawa

  Rondo ONZ 1,

  00-124 Warszawa,

  +48 12 3957161

  kontakt@kwkr.pl