06.03.2019

Dyrektywa w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym w Parlamencie Europejskim na finiszu

Marcin Wierzbicki

Czy zbliżamy się do zakończenia batalii dotyczącej uchwalenia Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym w Parlamencie Europejskim? W lutym został przyjęty ostateczny kompromisowy tekst aktu, ale przed nami wciąż ostatni krok – głosowanie całego Parlamentu Europejskiego na sesji 25 – 28 marca.

Projekt, którego celem jest zbliżenie ustawodawstw Państw Członkowskich UE w dziedzinie prawa autorskiego na rynku cyfrowym, od samego początku prac budzi ogromne kontrowersje. Sporny w tym zakresie w szczególności jest art. 13 dyrektywy, który wprowadza odpowiedzialność takich podmiotów jak portale streamingowe za treści publikowane w ich serwisach dostępnych w sieci. Platformy takie będą zobowiązane do uzyskiwania licencji do udostępnianych materiałów oraz do filtrowania treści za pomocą stosowania technologii rozpoznawania treści. Ostatnie prace nad tekstem dyrektywy wprowadziły istotne zmiany – wyłączyły spod art. 13 małych przedsiębiorców, czyli podmioty, które działają na rynku nie dłużej niż trzy lata i nie wykazują obrotów powyżej 10 mln euro.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl