05.11.2021

Jak założyć i zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Kancelaria Prawna

Wybór optymalnej formy prowadzenia firmy bywa trudny. W dzisiejszym wpisie odpowiadamy na pytanie, jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – najpopularniejszy w naszym kraju typ spółki kapitałowej. Prezentujemy informacje na temat m.in. tego, z czego wynika jej atrakcyjność, jakie korzyści z niej płyną, kto się najczęściej decyduje na to rozwiązanie oraz jak zarejestrować spółkę z o.o.

Podstawowe rodzaje spółek

W Polsce istnieje wiele różnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Można je podzielić na trzy główne typy:

 • jednoosobowe działalności gospodarcze,
 • spółki osobowe,
 • spółki kapitałowe.

Wśród spółek osobowych wyróżnia się:

 • spółki cywilne,
 • spółki jawne,
 • spółki komandytowe,
 • spółki partnerskie.

Spółki kapitałowe dzieli się natomiast na:

 • spółki proste akcyjne,
 • spółki akcyjne,
 • spółki z o.o.

W dalszej części tekstu skupiliśmy się wyłącznie na temacie spółki z o.o. – scharakteryzowaliśmy ją oraz wyjaśniliśmy, jak dokonać jej założenia.

Czym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Według polskiego prawa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest przedsiębiorstwem posiadającym osobowość prawną, które wymaga wniesienia kapitału zakładowego o minimalnej wysokości 5000 złotych. Założyć spółkę z o.o. może zarówno osoba prawna, jak i fizyczna – zarejestrować działalność gospodarczą tego typu może nawet jeden przedsiębiorca.

Do fundamentalnych cech spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należą m.in.:

 • brak osobistej odpowiedzialności wspólników spółki – ponoszą oni ryzyko do wysokości swojego wkładu,
 • uniwersalność – można ją zawiązać w każdym celu dopuszczalnym prawnie,
 • podwójne opodatkowanie,
 • obligatoryjne prowadzenie pełnej księgowości.

Zanim przedsiębiorca zacznie analizować, jak założyć spółkę, powinien ustalić cel, który mu przyświeca oraz jakie korzyści może uzyskać, jeśli zdecyduje się na to przedsięwzięcie.

W jakim celu zakłada się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółki z o.o. nieprzypadkowo cieszą się taką popularnością w polskich realiach. Istnieje wiele powodów, które sprawiają, że przedsiębiorcy postanawiają zawiązać spółkę tego typu.

Przede wszystkim spółka z ograniczoną odpowiedzialnością cechuje się mniejszym ryzykiem finansowym. Jak zostało wcześniej zaznaczone, wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki własnym majątkiem, co powoduje, że ta forma działalności gospodarczej jest odpowiednia dla przedsięwzięć, w których istnieje możliwość utraty wniesionego kapitału.

Wybór spółki z o.o. jako rodzaju przedsiębiorstwa wiąże się ze zwolnieniem wspólników z obowiązku odprowadzania składek ZUS. Jest to szczególnie cenne na początku prowadzenia działalności gospodarczej, kiedy to koszty mogą być szczególnie przytłaczające.

Warto wspomnieć również o tym, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sprzyja pozyskiwaniu inwestorów. Wniesienie kapitału o odpowiedniej wysokości przez fundusz inwestycyjny na starcie funkcjonowania przedsiębiorstwa jest nieocenione w przypadku firm o profilu informatycznym, teleinformatycznym oraz innych przedsiębiorstw zajmujących się innowacyjnymi technologiami. Ze względu na skomplikowanie umów zawiązywanych z inwestorami spółki powinny zdecydować się na skorzystanie z pomocy doświadczonych prawników specjalizujących się w tym obszarze prawa.

Jakie korzyści zapewnia spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi rozwiązanie, które gwarantuje wspólnikom liczne korzyści. Wśród profitów płynących z wyboru tej formy działalności gospodarczej można wyróżnić m.in.:

 • niski próg niezbędnego kapitału zakładowego,
 • uwolnienie się wspólników od odpowiedzialności majątkowej za zobowiązania spółki,
 • większy prestiż spółek z o.o. w porównaniu z jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi,
 • osobowość prawną wiążącą się z tym że spółka może zaciągać zobowiązania, nabywać prawa oraz pozywać i być pozywaną,
 • niskie koszty założenia.

Umiejętna analiza tego, co oferuje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy to przedsięwzięcie jest opłacalne. Przed obraniem formy działalności gospodarczej warto skonsultować się z fachowcami, których wiedza i staż pracy pomogą w podjęciu optymalnej decyzji. Kancelaria prawna Michała Koniecznego i Marcina Wierzbickiego to grono ekspertów, u których przedsiębiorcy mogą uzyskać profesjonalne wsparcie w prawidłowym wyborze typu przedsiębiorstwa. Oferujemy doradztwo specjalistów, którzy nie tylko wskażą, jaki rodzaj spółki będzie najlepszy, ale również będą towarzyszyć przedsiębiorcy na każdym etapie jej zakładania.

Proces zakładania spółki z o.o.

Osoby stojące przed dylematem, jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, mają do wyboru jeden z dwóch trybów:

 • tradycyjny – złożenie wniosku oraz niezbędnych dokumentów do sądu w formie papierowej,
 • elektroniczny – rejestracja realizowana za pomocą systemu S-24.

Przed podjęciem decyzji, z której opcji skorzystać, warto zapoznać się z obiema procedurami.

Tradycyjna rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Jak założyć spółkę z o.o. w trybie zwykłym? Cały proces rejestracyjny można podzielić na pięć głównych etapów:

 • stworzenie umowy spółki (lub podpisanie aktu założycielskiego w przypadku jednoosobowej spółki z o.o.)  – wymagana forma aktu notarialnego,
 • wniesienie do spółki kapitału zakładowego określonego w umowie – może to się odbyć poprzez wpłatę odpowiedniej sumy na konto lub w innej formie,
 • powołanie zarządu spółki z o.o. oraz, jeżeli istnieje taka konieczność, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej,
 • złożenie wniosku o wpis spółki wraz z kompletem dokumentów do KRS,
 • uzyskanie numerów identyfikacyjnych oraz niezbędnych zezwoleń.

Wybór formy tradycyjnej jest optymalny dla osób, które chciałyby zawrzeć w umowie specyficzne ustalenia. Rada doświadczonego prawnika może okazać się w takim przypadku nieocenioną pomocą.

Zakładanie spółki z o.o. przez Internet

Rejestracja spółki drogą elektroniczną jest mniej skomplikowana niż w trybie zwykłym. Wykorzystuje się do niej portal S-24 udostępniony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Należy wypełnić w nim umowę spółki oraz inne niezbędne dokumenty. Wszystko podpisywane jest za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego.

Elektroniczne zakładanie spółki z o.o. jest tańszym i szybszym rozwiązaniem, sugerowanym jednak przede wszystkim prostym spółkom. Wynika to z faktu, że w systemie można wygenerować uproszczoną umowę spółki, w której nie da się zawrzeć bardziej szczegółowych, niestandardowych postanowień.

Podsumowanie

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to forma prowadzenia przedsiębiorstwa, która od lat przyciąga do siebie kolejnych przedsiębiorców. W dzisiejszym tekście przedstawiliśmy korzyści płynące z tego rozwiązania oraz sposoby na to, jak zarejestrować spółkę z o.o. Nasza kancelaria oferuje kompleksowe usługi prawne w tym obszarze, m.in. doradzamy przy optymalnym wyborze typu działalności, a także pomagamy przy rejestracji oraz bieżącej obsłudze spółek polskich i zagranicznych. Zapraszamy do kontaktu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do naszego newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie drogą e-mail informacji na temat istotnych wydarzeń z dziedziny prawa, zmian legislacyjnych oraz działalności Kancelarii.

czytaj więcej

Administratorem Twoich danych osobowych jest KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłki naszego newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Kontakt

KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A.

  Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest
  KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. NIP: 9452181482 REGON: 123240424
  Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
  Warszawa

  Rondo ONZ 1,

  00-124 Warszawa,

  +48 12 3957161

  kontakt@kwkr.pl

  Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

  Zapisując się do naszego newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie drogą e-mail informacji na temat istotnych wydarzeń z dziedziny prawa, zmian legislacyjnych oraz działalności Kancelarii.

  czytaj więcej

  Administratorem Twoich danych osobowych jest KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłki naszego newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

   

  Do you want to be up to date? Sign up for our newsletter

  By subscribing to our newsletter, you consent to the sending of information by e-mail on important events in the field of law, legislative changes and the activities of the Law Firm.

  read more

  The administrator of your personal data is KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. with headquarters in Krakow, ul. Kącik 4, 30-549 Krakow. Your data will be processed for the purpose of sending our newsletter. You have the right to request access to your personal data, their copies, rectification, deletion or limitation of processing, as well as the right to object to the processing and to lodge a complaint with the supervisory authority. More details can be found in our Privacy Policy.