17.03.2020

[Corona Alert] Restrukturyzacja szansą na wyjście z trudności finansowych w dobie koronawirusa

izabela ustymenko

Wszyscy przez ostatnie tygodnie żyją wiadomościami o koronawirusie. Powoli pojawiają się pierwsze oznaki spowolnienia gospodarczego związanego z epidemią. W szczególności dotykać ona będzie w pierwszej kolejności branży turystycznej, gastronomicznej, rozrywkowej (choć bez wątpienia każda z gałęzi czeka spowolnienie).  

Jedną ze ścieżek zapobiegawczych jest restrukturyzacja, dająca możliwość wyjścia z trudności finansowych oraz ochronę przed postępowaniami egzekucyjnymi wszczynanymi przez wierzycieli pragnących jak najszybciej zwindykować długi. Wykorzystując instrument prawny, jakim jest postępowanie restrukturyzacyjne, można działać już teraz. Im wcześniej podejmie się odpowiednie działania naprawcze, tym większa szansa ich powodzenia.

Firmy doświadczające problemów z płynnością finansową niejednokrotnie próbują przeczekać zaistniałe trudności licząc na poprawę sytuacji, przestają płacić swoim kontrahentom, niejednokrotnie zaciągają kolejne zobowiązania popadając w coraz większe zadłużenie. Jest to typowa strategia ‘na przetrwanie’, która częstokroć prowadzi do jeszcze większych problemów płynnościowych.

Często takie działania kończą się zajęciami majątku przez wierzycieli i postępowaniami egzekucyjnymi, które utrudniają funkcjonowanie firmy oraz spadek jej wartości a w konsekwencji zmierzają do ogłoszenia upadłości. Przepisy prawa przewidują jednak pomoc dla dłużników, którzy chcą przeprowadzić działania naprawcze i wyprowadzić przedsiębiorstwo na prostą. 

Tą możliwością jest postępowanie restrukturyzacyjne, które można przeprowadzić w jednym z czterech trybów. Wykorzystując postepowania restrukturyzacyjne można działać już teraz, nie czekając na programy pomocowe rządu – postępowania restrukturyzacyjne dają ochronę na trudne czasy i pomagają utrzymać firmę do czasu odbicia gospodarczego, jednocześnie zabezpieczając przez postępowaniami egzekucyjnymi.

 

Zapraszamy do kontaktu:

E-mail: corona.alert@kwkr.pl

Tel.: +48 12 3957161

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    NIP: 9452181482 REGON: 123240424
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl