17.03.2020

[Corona Alert] Rząd przygotowuje pakiet osłonowy dla przedsiębiorców

izabela ustymenko

Rząd pracuje nad w wdrożeniem szeregu zmian w prawie, które mają na celu wspomóc przedsiębiorców w walce z negatywnymi skutkami pandemii. Tzw. pakiet osłonowy ma zapewnić, m. in. ulgi i ułatwienia w rozliczaniu należności publicznoprawnych, poprawę płynności finansowej przedsiębiorców oraz wsparcie dla rynku pracy.

Wprowadzone zostaną ułatwienia w zakresie split payment i zawieszania działalności gospodarczej. Rząd planuje również przesunięcie na 1 lipca 2020 r. wejścia w życie obowiązku wysyłki JPK na nowych zasadach oraz obowiązku dopisania się do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Zgodnie z propozycją Rządu odroczenie lub rozłożenie na raty płatności podatku nie będzie się wiązało z koniecznością zapłaty tzw. opłaty prolongacyjnej. Straty poniesione w 2020 r. będzie można odliczyć od podatku należnego za 2019 r.

W ramach pakietu osłonowego Rada Ministrów chce również zapewnić szybszy zwrot podatku VAT. We współpracy z BGK Rząd planuje z kolei udzielać wsparcia w zakresie gwarancji oraz dopłacać do kredytów. Limity pomocy de minimis mają ulec zwiększeniu do 80% kwoty kredytu. Poprzez rozszerzenie możliwości wykorzystywania tzw. funduszu klęskowego i objęcie nim również zwalczania skutków epidemii Rząd planuje zapewnić dopłaty do oprocentowania kredytów.

Już teraz przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z instrumentów przewidzianych przez tzw. ustawę antykryzysową z 2013 r. Rząd planuje natomiast zmienić przepisy tak, by możliwe było skorzystanie z przewidzianych tam rozwiązań pomocowych już wtedy, gdy przedsiębiorca notuje spadek obrotów o 15% trwający 2 kolejne miesiące w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl