23.11.2023

Jak chronić swoje dane osobowe? Poradnik specjalistów KWKR dla Rzeczpospolitej

Bogdan Setlak

Ochrona danych osobowych to dziedzina prawa nadal uznawana za niedostępną dla zwykłego Kowalskiego. Niektórzy wierzą, że konieczność ochrony danych przed dostaniem się w niepowołane ręce, właściwie ich nie dotyczy. Dlaczego każdy powinien zagłębić się w temat ochrony danych osobowych? Między innymi nad tym tematem na łamach najnowszego dodatku Rzeczpospolitej pochylają się specjaliści naszej kancelarii.

Eksperci KWKR, pod przewodnictwem mecenas Anny Dąbrowskiej – Lipki, przygotowali łatwy w odbiorze, napisany przystępnym językiem oraz obejmujący wiele przykładów poradnik zawierający wiele wartościowych informacji, unaoczniających, że dane osobowe przetwarzane są codziennie i szczególnie w dzisiejszych czasach musimy zadbać o swoją prywatność. Adwokat Anna Dąbrowska – Lipka w pierwszym z nich przybliża czytelnikowi codzienne sytuacje, w których warto zwrócić uwagę na aspekt ochrony swoich danych, zmienić nawyki i zastosować się do kilku prostych rad.

Senior associate naszej kancelarii odpowiada także na najczęściej zadawane pytania i dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem zdobytymi w ciągu ostatnich pięciu lat obowiązywania RODO. W kolejnych artykułach specjalistka KWKR pokazuje, jak wygląda prawidłowo udzielona zgoda i wskazuje, na czym polega mechanizm płacenia danymi osobowymi za usługi. Nasza ekspertka przybliża również prenumeratorom Rzeczpospolitej zagadnienie otwartości danych oraz podpowiada jak rozmawiać z telemarketerem.

Na łamach dodatku do dziennika pojawili się także inni nasi specjaliści. Junior associate Patryk Bańczyk we współpracy z Anną Dąbrowską – Lipką pochyla się nad zagadnieniem workation, czyli pracy zdalnej za granicą. Jak w tym zakresie wygląda ochrona danych osobowych i co na to RODO? Odpowiedzi na te pytania są szczególnie ważne, zwłaszcza że obserwujemy coraz większe oczekiwania odnośnie możliwości wykonywania pracy zdalnie w atrakcyjnych, często egzotycznych miejscach za granicą.

Radca prawny Aneta Kiser natomiast przybliża – co powinno przykuć szczególną uwagę rodziców – tematykę prawa do prywatności jako jednego z praw uczniów. Nasza specjalistka wskazuje też czytelnikom co powinni zrobić, gdy dojdzie do wycieku danych osobowych.

Wszystkie artykuły ekspertów KWKR dostępne są w dodatku do Rzeczpospolitej pt. „Adwokat rodzinny. Poradnik. Jak chronić swoje dane osobowe”. Na kilkunastu stronach nasi specjaliści omówili niezwykle ważne z perspektywy każdego z nas tematy, związane z ochroną jego danych osobowych. Polacy dzięki lekturze będą uzbrojeni w realną wiedzę, która pomoże im lepiej chronić swoją prywatność i dane osobowe. „Mam nadzieję, że zawarte w Poradniku porady, wskazówki i praktyczne informacje zwiększą świadomość w zakresie danych osobowych i pomogą je chronić na co dzień. Można przeżyć całe życie bez styczności z niektórymi gałęziami prawa, np. prawem karnym, ale bez przetwarzania danych nie da się funkcjonować. Codziennie my przetwarzamy czyjeś dane, a ktoś nasze. Warto wiedzieć, jak robić to właściwie, a przede wszystkim bezpiecznie i świadomie”– komentuje przygotowany raport adwokat Anna Dąbrowska – Lipka, senior associate w kancelarii KWKR.

Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do naszego newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie drogą e-mail informacji na temat istotnych wydarzeń z dziedziny prawa, zmian legislacyjnych oraz działalności Kancelarii.

czytaj więcej

Administratorem Twoich danych osobowych jest KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłki naszego newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Kontakt

KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A.

  Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest
  KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. NIP: 9452181482 REGON: 123240424
  Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
  Warszawa

  Rondo ONZ 1,

  00-124 Warszawa,

  +48 12 3957161

  kontakt@kwkr.pl