03.08.2023

ISO 27001 – 5 powodów, dla których warto rozważyć wdrożenie

Anna Dąbrowska - Lipka

O międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ang. International Standards Organisation, czyli ISO) słyszał pewnie każdy. Podmioty, które z powodzeniem przeszły certyfikację, chwalą się tym sukcesem. Te, które go nie posiadają, zastanawiają się, czy warto, bo to przecież dodatkowe obowiązki, koszty, procedury…. W niniejszym artykule podam pięć najważniejszych kwestii, które pomogą spółkom podjąć właściwą decyzję w kwestii wdrożenia ISO. 

Po pierwsze – bezpieczeństwo

Norma 27001 obejmuje model systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji. Uporządkowane i przemyślane procesy, dopasowane do spółki procedury zaprojektowane również na wypadek np. problemów z ciągłością działania, kontrola dostępu, świadomość zagrożeń oraz wytyczne dotyczące zarządzania incydentami – wszystkie wymienione elementy pomagają właściwe zabezpieczyć informacje. 

Po drugie – sprawność działania

Z uwagi na fakt, że informacje są niezwykle cennym aktywem, organizacja powinna zadbać o właściwe zarządzanie nimi. Dotyczy to zarówno dużych, jak i małych podmiotów. W przypadku tych pierwszych, ilość procesów związanych z tworzeniem, przekazywaniem, przechowywaniem oraz wykorzystywaniem informacji jest zazwyczaj złożona, liczba interesariuszy – duża, więc wprowadzenie systematyki w tym zakresie wymiernie wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale też sprawność procesów. W małych podmiotach wdrożenie może okazać się łatwiejsze, a gdy dana spółka osiągnie większe rozmiary, będzie już przyzwyczajona do stosowania procedur, przez co etap adaptacji do nowych warunków nastąpi sprawniej. 

Po trzecie – dalszy rozwój

Normy ISO zakładają ciągłe doskonalenie się organizacji, monitorowanie oraz ulepszanie oraz aktualizowanie procesów. A kto nie chce się rozwijać? Podmioty certyfikowane są regularnie audytowane, a to mobilizuje je do utrzymywania systemu na wysokim poziomie. Ponadto, certyfikacja zapewnia regularny feedback od audytorów, który pomaga właściwie zabezpieczać i zarządzać danymi. 

Po czwarte – nowe możliwości

Wejście na nowe rynki, współpraca z nowymi podmiotami – proces ten często wymaga wdrożenia norm ISO. Są podmioty, które współpracują tylko ze spółkami certyfikowanymi lub tymi, które wdrożyły wewnętrzne systemy zarządzania informacjami. 

Po piąte  – profesjonalizm

Szczegółowe audyty przed rozpoczęciem współpracy z nowymi kontrahentami, wypełnianie kwestionariuszy i ankiet, rozmowy – część z tych czasochłonnych czynności może zostać zastąpiona okazaniem certyfikatu ISO, który potwierdza wysoką jakość zarządzania informacjami, a to wpływa na wizerunek podmiotu, jego wiarygodność i profesjonalizm i co najważniejsze – buduje zaufanie kontrahentów. 

 

Warto dodać, że część wymagań ISO 27001, zwłaszcza tzw. dobrych praktyk, stanowi obecnie standard w zakresie zabezpieczania informacji w organizacji. Prawdą jest natomiast, że nie wszystkie podmioty, które wdrożyły normy ISO, decydują się na formalną certyfikację. Można również rozważyć stosowanie tych norm i stworzenie systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji, bez certyfikacji lub zaplanować uzyskanie certyfikatu na późniejszym etapie rozwoju spółki. 

 

[FM_form id="2"]

Kontakt

KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A.

  Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest
  KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. NIP: 9452181482 REGON: 123240424
  Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
  Warszawa

  Rondo ONZ 1,

  00-124 Warszawa,

  +48 12 3957161

  kontakt@kwkr.pl