28.01.2020

Przedsiębiorca pomyli się tylko raz

izabela ustymenko

Od 1 stycznia 2020 r. osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG zyskały tzw. prawo do błędu. Z tym dniem weszła w życie część regulacji Pakietu Przyjazne Państwo, w ramach których wprowadzony został nowy art. 21a Prawa przedsiębiorców. Na mocy tego przepisu, przedsiębiorca dopuszczający się naruszenia przepisów, za które grozi mandat karny lub kara pieniężna, nie dostanie kary, a jedynie pouczenie oraz będzie zobowiązany do usunięcia naruszeń i ich skutków w wyznaczonym przez organ terminie. Niestety, prawo do omyłki jest dość ograniczone – organ wybaczy tylko niektóre błędy, w dodatku popełnione po raz pierwszy w okresie roku od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Ponownie na wyrozumiałość liczyć można po upływie co najmniej 36 miesięcy od dnia ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności.

 

 

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl