28.09.2020

Wyłudzenia z tarczy antykryzysowej

izabela ustymenko

Niebezpieczny proceder podszywania się pod przedsiębiorców przy wnioskach o wsparcie z tarczy antykryzysowej.

Wiele wątpliwości co do bezpieczeństwa danych budzi proces składania wniosków o dotacje dla przedsiębiorców mające pomóc w walce ze skutkami COVID-19 składane za pośrednictwem portalu praca.gov.pl. Organy państwowe podejmują starania, by uprościć proces i umożliwić składanie wniosków drogą elektroniczną, ale jak się okazuje, nie zawsze jest to bezpieczne.

Za pośrednictwem portalu praca.gov.pl wniosek w imieniu dowolnego przedsiębiorcy może złożyć dowolna osoba, która założy konto. We wniosku o przyznanie dofinansowania wystarczy podać dane podmiotu, które są powszechnie dostępne w KRS lub CEIDG i dowolny numer rachunku bankowego, na który powinna nastąpić wypłata środków. Następnie wniosek można podpisać dowolnym Profilem Zaufanym załączając do wniosku skan upoważnienia, na którym podpis może być sfałszowany. Profil Zaufany identyfikuje osobę, jednakże należy mieć na uwadze, że może być założony na osobę tzw. „słupa” – np. osobę bezdomną. Wypłata środków przez urząd nastąpi na konto wskazane we wniosku.

Zatem do wyłudzenia środków finansowych nie jest potrzebne włamanie na konto przedsiębiorcy. Jedyną drogą weryfikacji może być kontakt urzędnika z przedsiębiorcą, który poweźmie wątpliwości co do osoby składającej wniosek. Stąd też warto sprawdzić czy na koncie swojego przedsiębiorstwa w praca.gov.pl nie ma złożonych wniosków.

Takie nielegalne działania mogą być uznane w niektórych przypadkach za naruszenie ochrony danych osobowych, gdy przedsiębiorstwo jest prowadzone przez osoby fizyczne w ramach jednoosobowej działalności. Należy pamiętać, że jednoosobowi przedsiębiorcy i ich dane osobowe nie są wyłączone spod RODO.

 

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    NIP: 9452181482 REGON: 123240424
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl