19.03.2020

[Corona Alert] Ulgi w spłacie zobowiązań ZUS – podstawowe narzędzia dostępne już teraz

izabela ustymenko

Do czasu wprowadzenia szczegółowych regulacji dotyczących pakietu osłonowego dla przedsiębiorców w związku z epidemią COVID-19, już teraz korzystać można z funkcjonujących od kilku lat ulg w spłacie zobowiązań na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na wniosek każdego podmiotu borykającego się z problemami ZUS może w drodze swojej decyzji przyznać:

1)           odroczenie terminu płatności składek,

2)           wprowadzić układ ratalny spłaty, lub

3)           przewidzieć pełne umorzenie należności.

Każdorazowo, wniosek o przyznanie ulgi musi jednak wskazywać okoliczności jakie uniemożliwiają zapłatę składek lub zaległości – decyzja o przyznaniu ulgi każdorazowo zależna jest od uznania ZUS oceniające indywidualnie każdą ze spraw. Zgodnie z zapowiedziami ZUS, okoliczności związane z epidemią powinny być rozpatrywane jako okoliczności związane z interesem publicznym, uzasadniające udzielenie ulgi – do czasu, gdy rząd nie zakończy działań nad dalszymi specustawami w tym zakresie, wprowadzającymi pakiet dalej idących ulg i rozwiązań publicznoprawnych.

 

Masz pytania? corona.alert@kwkr.pl

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    NIP: 9452181482 REGON: 123240424
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl