23.09.2022

Transakcje M&A co to jest?

Kancelaria Prawna

Zmiany w strukturach kapitałowych spółki wymagają przeprowadzenia tzw. transakcji M&A. Co to takiego? Są to działania, które prowadzą do fuzji przedsiębiorstw lub nabycia firmy przez silniejszy podmiot. Celem transakcji M&A najczęściej jest szeroko pojęty rozwój spółki: zwiększenie skali działalności, wzmocnienie pozycji na rynku, wzrost dochodów. W artykule wyjaśniamy, jak wyglądają transakcje M&A, co to jest fuzja i na czym polega przejęcie. Zapraszamy do lektury.

M&A – co to jest?

M&A to skrót od angielskiego Mergers and Acquisitions, czyli fuzji i przejęć. Jak wspomniano wcześniej, pojęcie odnosi się do transakcji skutkujących zmianą w strukturze kapitałowej przedsiębiorstwa. Wyróżnia się dwa rodzaje transakcji M&A:

 • fuzje, które oznaczają dobrowolne połączenie co najmniej dwóch podmiotów w celu utworzenia nowej spółki,
 • przejęcia, w wyniku których spółka przejmowana przestaje istnieć – staje się częścią silniejszego podmiotu.

Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na te działania? M&A to transakcje, które mogą przynieść udziałowcom wiele korzyści, zarówno finansowych, jak i wizerunkowych. Często są motywowane koniecznością ograniczenia kosztów czy dostosowania się do trendów rynkowych. W praktyce każde przekształcenie spółek jest jednak bardzo skomplikowane i czasochłonne.

Transakcje M&A – jak się do nich przygotować?

Przedsiębiorcy zainteresowani zmianą struktury własności powinni od początku korzystać ze wsparcia doradcy, który dokładnie wyjaśni, co to jest M&A i jakie skutki niesie ze sobą konkretna transakcja. Profesjonalne wsparcie w tym zakresie pozwala uniknąć ryzyka poważnych błędów, również formalnych. Gdzie zasięgnąć rady w sprawie fuzji i przejęć, czyli M&A?

Kancelaria prawna Michała Koniecznego i Marcina Wierzbickiego oferuje doradztwo w zakresie zmian struktur kapitałowych przedsiębiorstw, w sprzedaży, nabyciu oraz transakcjach M&A. Z sukcesem przeprowadziliśmy liczne fuzje spółek prywatnych, publicznych, a także połączenia transgraniczne. Dzięki bogatemu doświadczeniu klienci naszej kancelarii nie muszą się martwić o przebieg współpracy ani jej rezultaty.

Fuzja prawna dla klientów z Warszawy to tylko część naszej oferty. Zapewniamy również wsparcie w następujących obszarach:

W przypadku pytań o M&A, rynki kapitałowe lub jakiekolwiek inne zagadnienia, zachęcamy do kontaktu – nasi prawnicy służą pomocą.

Co to jest M&A? Podsumowanie

M&A, czyli fuzje i przejęcia, to wieloetapowe transakcje, które stanowią doskonałą szansę na rozwój działalności. Aby były opłacalnym przedsięwzięciem, należy jednak poprzedzić je dokładną analizą warunków finansowych oraz prawnych. Tylko odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona transakcja M&A ma szansę przynieść spółce oczekiwane korzyści bez ryzyka poniesienia nieoczekiwanych strat. Z tego względu warto korzystać z profesjonalnego wsparcia prawnego.

[FM_form id="2"]

Kontakt

KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A.

  Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest
  KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. NIP: 9452181482 REGON: 123240424
  Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
  Warszawa

  Rondo ONZ 1,

  00-124 Warszawa,

  +48 12 3957161

  kontakt@kwkr.pl