13.09.2021

Relokacja pracownika – czym ona jest i jak powinna przebiegać?

Kancelaria Prawna

Rozwój firmy nierzadko wiąże się z ekspansją na nowe rynki. Rozszerzenie działalności przedsiębiorstwa może sprawić, że relokacja pracownika stanie się rozwiązaniem, z którego trzeba skorzystać. Pozwoli ona na przeniesienie zaufanego personelu do innej miejscowości lub państwa, gdzie wiedza i doświadczenie specjalistów będzie na wagę złota. Nowo powstałe filie oraz oddziały przedsiębiorstwa potrzebują kadry zarządzającej i fachowców, którzy pomogą odpowiednio zorganizować pracę, a także wdrożyć niezbędne procedury. W dalszej części tekstu wyjaśniamy, co to jest relokacja pracowników i w jaki sposób powinna ona przebiegać.

Czym jest relokacja pracownika?

W najprostszym ujęciu relokacja pracownika oznacza przeniesienie go do innej lokalizacji, która może znajdować się w innym mieście lub państwie. Ważną cechę tego procesu stanowi długotrwałość, gdyż w przeciwieństwie do delegacji, wiąże się on z wysłaniem zatrudnionej osoby na stałe lub na dłuższy okres do nowego miejsca. Relokacja pracownika nie jest jednorodną procedurą – wyróżnić można m.in.:

 • transfer pracownika do nowego pracodawcy – dochodzi do niego w wyniku porozumienia trójstronnego, które wskazuje okres świadczenia pracy dla innego podmiotu, podczas gdy pierwotny pracodawca przyznaje pracownikowi bezpłatny urlop,
 • przeniesienie do innego miasta w obrębie jednego przedsiębiorstwa – proces ten wymaga odpowiednich zmian w umowie o pracę i może trwać najwyżej 3 miesiące,
 • wyjazd do innych państw Unii Europejskiej – pracodawca zobligowany jest do zapewnienia wypłacania pracownikowi wynagrodzenia zgodnie ze stawkami obowiązującymi w danym kraju, przy czym zatrudniony nie może zarabiać mniej niż przed przeniesieniem.

W każdym z przedstawionych powyżej typów relokacji do skutecznej realizacji tego działania niezbędna jest zgoda pracownika.

Kiedy relokuje się pracowników?

Zdawszy sobie sprawę z tego, co to znaczy relokacja pracownika, można zacząć zastanawiać się, jaka jest jej przyczyna i kiedy do niej dochodzi. Jedną z najczęstszych sytuacji, w której przedsiębiorstwa decydują się na ten krok, okazuje się tworzenie nowego oddziału lub filii firmy. Młoda, niedoświadczona kadra potrzebuje wsparcia doświadczonego personelu dysponującego odpowiednimi umiejętnościami i kompetencjami do optymalnego zorganizowania pracy w powstałym zakładzie. Specjaliści z wieloletnim stażem dzielą się wiedzą z kolegami, którzy są dzięki temu w stanie szybciej nadrobić niedostatki w wiedzy.

Inną przyczyną do relokacji może być problem ze znalezieniem w drodze lokalnej rekrutacji pracownika o pewnym szczególnym zestawie umiejętności. Przedsiębiorcy decydują się w takim momencie na rozszerzenie zakresu poszukiwań, co pozwala im na zweryfikowanie większej liczby kandydatów i optymalizowanie procesu selekcji.

Przeniesienie do innego środowiska stanowi również bodziec do rozwoju dla kadry zarządzającej. Relokacja pracowników zatrudnionych na stanowiskach menedżerskich to powszechna praktyka w wielu międzynarodowych korporacjach. Transfer do nowego miejsca pozwala na nabranie doświadczenia i obycia w wielokulturowym kręgu, poszerzenie swoich kompetencji i umiejętności oraz sprawdzenia się w roli lidera w nieznanych warunkach. Te wszystkie aspekty sprawiają, że po powrocie do macierzystej firmy, menedżer będzie mógł przełożyć nabyte doświadczenie na usprawnienie funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Jakie korzyści dla pracownika płyną z relokacji?

Relokacja pracownika to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania i zapewnienia pomocy w adaptacji do nowej rzeczywistości. Odpowiedzialność za przygotowania do wyjazdu spoczywa na barkach firmy, która powinna zachęcić do transferu przenoszoną osobę i zagwarantować jej komfortowy start w obcym środowisku. Aspektami skłaniającymi do relokacji są liczne korzyści płynące z tej decyzji. Należą do nich m.in.:

 • możliwość rozwoju zawodowego,
 • szansa na zwiększenie liczby kontaktów biznesowych,
 • okazja do poznania kultury i specyfiki innego regionu,
 • mnogość wyzwań związanych z odnalezieniem się w nowych warunkach,
 • możliwość szlifowania języków obcych w naturalnym środowisku.

Benefity zawodowe związane z wyjazdem nie są jedynymi, na jakie może liczyć osoba, którą czeka relokacja w pracy. Pracodawcy wspierają swoich podwładnych również w inny sposób, a mianowicie oferują im pakiety relokacyjne zwane także dodatkami relokacyjnymi. W ich ramach przedsiębiorstwo może zapewnić pracownikowi m.in.:

 • tymczasowy wynajem mieszkania lub pokoju, zanim nie uda się znaleźć stałego miejsca zamieszkania lub nawet finansowanie tegoż miejsca przez cały okres pobytu,
 • premię finansową mającą na celu pomoc w odpowiednim zaadaptowaniu się do życia w nowym miejscu,
 • liczne benefity dla zatrudnionego oraz jego rodziny,
 • doradztwo w przygotowywaniu niezbędnych dokumentów i innych formalności związanych z wyjazdem,
 • zwrot kosztów podróży do domu rodzinnego,
 • wsparcie w przeniesieniu wraz z pracownikiem jego najbliższej rodziny oraz pomoc w szukaniu pracy dla partnera, a także placówki edukacyjnej dla dzieci,
 • zagwarantowanie samochodu służbowego,
 • zatrudnienie do pomocy psychologa oraz lokalnego przewodnika.

Relokacja pracownika stanowi niezwykłą okazję do jego rozwoju. Aby jednak wszystko powiodło się zgodnie z planem, należy zadbać o właściwe przygotowanie całego procesu relokacyjnego. W tym celu warto sięgnąć po pomoc specjalistów, którzy mają dużą wiedzę i doświadczenie w omawianym obszarze. Kancelaria radców prawnych Michała Koniecznego i Marcina Wierzbickiego oferuje kompleksowe usługi obejmujące wsparcie przedsiębiorstw w zakresie relokacji oraz legalizacji pracy i pobytu pracowników. Zajmujemy się zarówno sprawami relokacji personelu do pracy w Polsce, jak i do pracy za granicą. Skorzystanie z naszej pomocy to gwarancja poprawności pod względem formalnym i optymalności w kontekście finansowym.

Podsumowanie

Przedsiębiorstwa, których interesuje relokacja pracownika, muszą zadbać o właściwe przeprowadzenie tej operacji oraz zmotywowanie zatrudnionej osoby do podjęcia takiej decyzji. Z pomocą przychodzą tu pakiety relokacyjne obejmujące różnego rodzaju premie, dodatki i benefity. W organizacji relokacji pracowników profesjonalnie pomaga kancelaria radców prawnych Michała Koniecznego i Marcina Wierzbickiego. Oprócz spraw z zakresu przenoszenia personelu do Polski i za granicę oferujemy również obsługę prawną w takich obszarach jak:

Zapraszamy do kontaktu oraz skorzystania z naszych usług.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do naszego newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie drogą e-mail informacji na temat istotnych wydarzeń z dziedziny prawa, zmian legislacyjnych oraz działalności Kancelarii.

czytaj więcej

Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłki naszego newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.

  Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
  NIP: 9452181482 REGON: 123240424
  Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
  jooble mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl

  Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

  Zapisując się do naszego newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie drogą e-mail informacji na temat istotnych wydarzeń z dziedziny prawa, zmian legislacyjnych oraz działalności Kancelarii.

  czytaj więcej

  Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłki naszego newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

   

  Do you want to be up to date? Sign up for our newsletter

  By subscribing to our newsletter, you consent to the sending of information by e-mail on important events in the field of law, legislative changes and the activities of the Law Firm.

  read more

  The administrator of your personal data is Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. with headquarters in Krakow, ul. Kącik 4, 30-549 Krakow. Your data will be processed for the purpose of sending our newsletter. You have the right to request access to your personal data, their copies, rectification, deletion or limitation of processing, as well as the right to object to the processing and to lodge a complaint with the supervisory authority. More details can be found in our Privacy Policy.