21.03.2023

Radosław Urban dla „Dziennika Gazety Prawnej” o wdrożeniu dyrektywy DAC-7 do polskiego systemu prawnego

Kancelaria Prawna

8 lutego 2023r. opublikowano projekt przepisów implementujących do polskiego porządku prawnego unijną dyrektywę DAC7. Nakładają one szereg nowych obowiązków na operatorów platform cyfrowych, którzy zawierają umowy ze sprzedawcami w celu udostępnienia im platformy lub jej części. Branża cyfrowa alarmuje, że projekt każe udostępniać im zbyt wiele informacji, a resort finansów zapewnia, że nie taki jest cel nowelizacji ustawy. Kto ma rację? W poniedziałkowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej” swojego komentarza w tej sprawie udzielił associate, radca podatkowy Radosław Urban.

Narzędzie typowania podmiotów do kontroli podatkowej

Zgodnie z opublikowanym projektem, operatorzy platform będą zobowiązani między innymi do przekazywania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o sprzedawcach podlegających raportowaniu. Ponadto informacje przekazywane do organu podatkowego mają obejmować dane pozwalające na indywidualizację sprzedawców. Oczywiście nie są to wszystkie zmiany; branża cyfrowa uważa jednak, że definicje: „sprzedawcy”, „aktywnego sprzedawcy”, „sprzedawcy podlegającego raportowaniu” oraz „wyłączonego sprzedawcy” zawarte w polskim projekcie są znacznie szersze i ograniczające, aniżeli w unijnym pierwowzorze.

Nasz specjalista uspokaja – nie ma powodów do obaw. Nowelizacja ustawy o wymianie informacji podatkowych między innymi państwami może przynieść nam wiele korzyści – chociażby do skutecznego typowania podmiotów w celu kontroli podatkowej. Szef KAS pozyska w ten sposób informacje o przychodach ze źródła innego niż sama deklaracja podatnika; będzie zatem łatwiej wychwycić podatników u których te dane są rozbieżne.

Więcej dowiecie się Państwo z lektury poniedziałkowego wydania „Dziennika Gazety Prawnej”.

[FM_form id="2"]

Kontakt

KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A.

  Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest
  KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. NIP: 9452181482 REGON: 123240424
  Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
  Warszawa

  Rondo ONZ 1,

  00-124 Warszawa,

  +48 12 3957161

  kontakt@kwkr.pl