20.10.2020

Rachunek tylko w Revolut? Możesz narazić firmę na dotkliwe kary

Katarzyna Augustyniak

Osoby z zagranicy działające w Polsce nie mogą jako jedynego rachunku bankowego używać tego dostępnego w aplikacji Revolut. Dodatkowo rachunku nie można umieścić na białej liście podatników. To spore utrudnienia dla przedsiębiorców, którzy z powodzeniem mogliby korzystać z wielu innych funkcji Revolut, takich jak np. ostatnio wprowadzona możliwość kupowania srebra i złota.

Revolut – rachunku nie umieścisz na białej liście podatników

Polska skarbówka nie daje możliwości dopisania Revolut do białej listy podatników VAT. Revolut jest wirtualnym rachunkiem bankowym, co oznacza, że w rozumieniu Prawa bankowego nie może być traktowany jak rachunek rozliczeniowy. Dlatego też dotychczas nie znalazł się na białej liście podatników.

Z tego powodu przedsiębiorcy korzystający z niego jako jedynego rachunku bankowego powinni pomyśleć o uruchomieniu dodatkowego, który może zostać wpisany na białą listę.

Po co umieszczać rachunek na białej liście podatników?

Obowiązujące od stycznia 2019 roku przepisy nakazują sprawdzić płatnikowi faktury czy rachunek odbiorcy jest umieszczony na białej liście. Brak możliwości dodania rachunku biznesowego Revolut do tego wykazu, może skutkować nie tylko utratą zaufania potencjalnych płatników, ale także brakiem możliwości zaliczenia płatności o wartości co najmniej 15 tys. zł zrealizowanej na takie konto do kosztów prowadzonej działalności. Przedsiębiorca musi liczyć się także z sankcjami skarbowymi.

Split payment? Nie w Revolut

Revolut nie udostępnia wydzielonego rachunku VAT do split payment. Jak tłumaczy na swojej oficjalnej stronie: regulacja ta jest obowiązkowa dla polskich banków, natomiast Revolut jest podmiotem, którego sprawy reguluje prawo Wielkiej Brytanii. Nie ma więc możliwości otwarcia oddzielnego rachunku VAT zgodnie z zasadami polskiego split payment.

Płatność split payment – dlaczego jest taka ważna?

Instytucja split payment zwana również mechanizmem podzielonej płatności jest w uproszeniu rozwiązaniem pozwalającym na rozdzielenie płatności przelewem na dwa strumienie. Dotyczy wyłącznie podatników VAT i transakcji B2B uregulowanych za pomocą faktury z kwotą VAT. Od 1 listopada 2019 roku, obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności istnieje w następujących sytuacjach:

„1) otrzymana faktura dokumentuje nabycie towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do u.p.t.u., albo

2) nabycia towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do u.p.t.u. dotyczy kwota płacona przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi”[1].

Zapoznaj się z załącznikiem nr 15 u.p.t.u – KLIKNIJ

Wśród towarów objętych mechanizmem split payment znalazły się: węgiel kamienny, metale nieszlachetne czy konstrukcje typu pręty, płyty, kątowniki, elektroniczne układy scalone, komputery, jednostki pamięci, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, kamery cyfrowe, akumulatory elektryczne i wiele innych produktów, które tworzą wiele istotnych gałęzi gospodarki i dotyczą wielu przedsiębiorców.

Za niewywiązanie się z obowiązku split payment, podatnikowi grożą dotkliwe sankcje, nawet grzywna do 720 stawek dziennych.

Co to jest Revolut?

O Revolut zrobiło się głośno już parę lat temu kiedy to brytyjski start-up wypuścił tę usługę na rynek. Pozwala ona dokonywać płatności międzynarodowych bez ponoszenia kosztów przewalutowania. W ramach aplikacji można założyć aż 29 subkont w różnych walutach. Przedsiębiorstwo na bieżąco udostępnia nowe rozwiązania, jak np. ostatnio wprowadzona możliwość kupowania kruszców z pomocą aplikacji.

Polskie przepisy nadal nie uznają Revolut jako rachunku rozliczeniowego. Nie można wykorzystywać go do wywiązania się z obowiązku płatności podzielonej.

 

 

[1] Obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności, https://sip.lex.pl/procedury/obowiazek-stosowania-mechanizmu-podzielonej-platnosci-1610619061, dostęp: 19.10.2020.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    NIP: 9452181482 REGON: 123240424
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl