27.11.2020

„Prawo do naprawy” już od 2021 roku

Katarzyna Augustyniak

Już od kwietnia 2021 roku zacznie obowiązywać nowa dyrektywa UE wprowadzająca rozwiązanie, które ma umożliwić łatwiejszą naprawę uszkodzonych urządzeń.

Celem zmian jest rzadsze wymienianie sprzętów AGD i RTV na nowe, co ma sprzyjać zmniejszeniu liczby tzw. elektrośmieci. Tylko w 2019 roku – jak możemy przeczytać w raporcie „The Global E-waste Monitor 2020: Quantities, flows and the circular economy potential” – ludzkość wyprodukowała kilkadziesiąt milionów tego rodzaju odpadów.

Regulacje KE z 1 października 2019 roku nakładają na producentów sprzedających urządzenia AGD i RTV obowiązki dotyczące ich produktów, które mają być trwalsze oraz łatwe do naprawy, z możliwością wykorzystania dostępnych powszechnie narzędzi.

Nowe prawo wymusza także na producentach dostarczanie profesjonalnym punktom serwisowym – o ile zwrócą się do nich w tej sprawie – części zamiennych.

Lodówki, pralki, zmywarki czy telewizory to sprzęty objęte tzw. „prawem do naprawy”. Wśród urządzeń, które na ten moment nie zostały zakwalifikowane pod tę dyrektywę, znalazły się m.in. roboty kuchenne, telefony czy odkurzacze, czyli tzw. mała elektronika.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    NIP: 9452181482 REGON: 123240424
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl