01.12.2020

Pojedziemy bez prawa jazdy już w grudniu 2020 roku

Katarzyna Augustyniak

Już 5 grudnia 2020 roku nie będziemy musieli zabierać ze sobą prawa jazdy. To efekt zmiany wprowadzonej dzięki ustawie z dnia 14 sierpnia 2020 roku o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Pakiet deregulacyjny – co zawiera?

Sejm właśnie po niemal dwóch latach dyskusji i korekt przyjął pakiet deregulacyjny. Już wkrótce zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. To jednak nie wszystko. Nowe przepisy dają także możliwość zachowania numeru rejestracyjnego używanego pojazdu po jego zakupie. Co więcej, pakiet likwiduje także obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej na szybę.

Powody do radości mogą mieć także np. osoby zajmujące się renowacją samochodów. Pakiet daje bowiem możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu, jednakże można zrobić to tylko raz na 3 lata, a okres wyrejestrowania może trwać od 3 do 12 miesięcy.

Przepisy zaczną obowiązywać 3 miesiące po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Pakiet deregulacyjny – najważniejsze informacje

Plan wprowadzenia pakietu deregulacyjnego do publicznej wiadomości podano po raz pierwszy 18 października 2018 roku na konferencji prasowej ministerstw cyfryzacji i infrastruktury. Początkowo zmiany miały być wprowadzone w 2019 roku, jednakże ograniczenia technologiczne sprawiły, że trzeba było poczekać na ich przyjęcie przez Sejm do 2020 roku.

Prawo jazdy i inne dokumenty takie jak numer ubezpieczenia, numer i serię polisy będziemy mogli sprawdzić w aplikacji mObywatel dostępnej na smartfony. Sprawdzimy w niej od ręki liczbę punktów karnych czy termin wygaśnięcia OC.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    NIP: 9452181482 REGON: 123240424
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl