14.05.2020

Zmiany w Prawie telekomunikacyjnym

izabela ustymenko

Sejm uchwalił zmiany w Prawie telekomunikacyjnym, zmierzające do rozpoczęcia I etapu wdrożenia w Polsce Dyrektywy ustanawiającej Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej (EKŁE, z ang. European Electronic Communications Code, w skrócie EECC). Najważniejszą zmianą jest umożliwienie konsumentom rozwiązania umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych w formie elektronicznej, co do tej pory pozostawało w gestii ustaleń umownych między operatorami a ich klientami. Ponadto projekt zakłada wprowadzenie nowych obowiązków informacyjnych – operatorzy będą musieli poinformować abonentów o automatycznym przedłużeniu umowy na czas nieokreślony – nie później niż 30 dni przed upływem okresu na jaki umowa została zawarta. Oprócz tego, wprowadzono obowiązek do przekazywania przez operatora, nie rzadziej niż raz w roku, informacji o najkorzystniejszych oferowanych pakietach taryfowych oraz umożliwienie abonentom monitorowania wykorzystania usług.

Zmiany w Prawie telekomunikacyjnym wprowadzono ustawą o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (lepiej znaną jako „Tarcza 3.0”). Ustawa ta została opublikowana w Dzienniku Ustaw w dniu 15 maja br., lecz ustawodawca dał firmom z branży czas na dostosowanie się do nowych wymogów, gdyż większość zmian z zakresu Prawa telekomunikacyjnego wejdzie w życie dopiero pod koniec roku (21 grudnia 2020 r.).

Aby zapoznać się bliżej z pełnym zakresem proponowanych zmian zachęcamy do kontaktu z kancelarią.

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/zmiany-w-prawie-telekomunikacyjnym—pierwszy-etap-wdrozenia-europejskiego-kodeksu-lacznosci-elektronicznej

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl