29.07.2020

Zmiany w polityce imigracyjnej Wielkiej Brytanii z perspektywy relokacji pracowników

Paweł Syguła

 

Zjednoczone Królestwo (UK) wystąpiło z Unii Europejskiej (UE) 31 stycznia 2020. Obecnie trwa okres przejściowy obowiązujący do 31 grudnia 2020. Wraz z nowym rokiem wiele może zmienić się w polityce Wielkiej Brytanii, również w zakresie jej zasad imigracyjnych.

Proponowane obecnie przez rząd UK zmiany w polityce imigracyjnej zostaną ujęte w Immigration Bill. Przewidywania dotyczące treści tych postanowień opierają się głównie o treść oficjalnych komunikatów rządowych. Jeśli zostaną wprowadzone, znacząco ograniczą możliwość legalnej emigracji do UK.

Następujące postanowienia są kluczowe m.in. z perspektywy relokacji pracowników do UK:

 1. W UK planowane jest wprowadzenie nowego systemu punktowego na wzór tego panującego w Australii.
 2. Punkty będą przyznawane potencjalnym migrantom przede wszystkim w zależności od:
  1. zdolności posługiwania się językiem angielskim,
  2. uzyskania pracy lub co najmniej jej oferty, przy czym musi być to praca wymagająca odpowiedniego poziomu umiejętności (regulacja wyklucza tzw. „low-skill workers”, pracowników o niskich kompetencjach),
  3. planowanej pensji (co najmniej 20 480 £ rocznie).
 3. Spełnienie powyższych wymogów – tj. w zakresie znajomości języka angielskiego, otrzymania oferty pracy na stanowisku wymagającym odpowiedniego poziomu umiejętności oraz minimalnych zarobków – będzie prawdopodobnie niezbędne niezależnie od uzyskania punktów w dodatkowych obszarach.
 4. Dodatkowe punkty będą przyznawane pracownikom z listy pożądanych zawodów (czyli takich, w przypadku których na rynku brytyjskim występują niedobory), pracownikom z ofertami pracy w wyższych pułapach zarobkowych, a także kandydatom posiadającym doktorat, w szczególności w naukach ścisłych.
 5. Generalnie ujmując regulacja zmierza do ocięcia dopływu tzw. „taniej siły roboczej” i kadry niewykwalifikowanej do UK.
 6. Na ten moment planowana polityka imigracyjna UK nie rozróżnia pomiędzy obywatelami UE oraz obywatelami innych państw.

W tabeli poniżej przedstawiony jest planowany system punktowy. Warunkiem uzyskania prawa pobytu będzie zebranie 70 punktów.

CechaNiezbędnePunkty
Oferta praca od zatwierdzonego pracodawcyTak20
Praca z odpowiednim poziomem umiejętności (kwalifikacje)Tak20
Język angielskiTak10
Pensja £20,480 (minimum) – £23,039Tak0
Pensja £23,040 – £25,599Nie10
Pensja £25,600 lub powyżejNie20
Praca w sektorze z niedoborami pracownikówNie20
Doktorat (PhD) w zakresie powiązanym z pracąNie10
Doktorat (PhD) STEM (Nauka, technologia, inżynieria i matematyka)Nie20

 

Nie będzie za to ograniczeń w liczbie potencjalnych imigrantów oraz nie będzie konieczności wykonywania testu rynku pracy (wskazującego czy są dostępni lokalnie pracownicy mogący podjąć się danej pracy).

Przedsiębiorcy prowadzący biznes w UK będą musieli przygotować się na te zmiany.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

  Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
  Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
  Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl