04.09.2020

Umowy o dzieło będą oskładkowane. Sprawdź od kiedy?

Katarzyna Augustyniak

Obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS już od 1 stycznia 2021 roku. Wszystko dzięki nowelizacji ustawy systemowej.

Zasady nowelizacji

Ustawa z dnia 2 marca 2020 roku tzw. Tarcza Antykryzysowa wprowadziła do ustawy systemowej do artykułu 36 – ustęp 17. Nowe przepisy nakładają na płatnika obowiązek zgłaszania do ZUS zawartych umów o dzieło. Płatnik składek albo osoba fizyczna, która zleca dzieło będzie mieć 7 dni od dnia zawarcia umowy na ich zgłoszenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Których umów o dzieło nie trzeba zgłaszać?

Obowiązek zgłaszania umów o dzieło nie dotyczy umów pomiędzy własnym pracownikiem lub tych, wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy. Tego typu umowy były oskładkowane już wcześniej na mocy ustawy systemowej.

Terminy wejścia w życie

Obowiązek wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku. Zdaniem wielu ekspertów nowelizacja ustawy doprowadzi w praktyce do oskładkowania większości tego rodzaju kontraktów.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl