11.08.2020

Pierwsza fala upadłości biur turystycznych we wrześniu?

Katarzyna Augustyniak

Nawet 2 miliardy zwrotów za odwołane podróże. Koronawirus nie oszczędza branży turystycznej. W dodatku klienci w dobie pandemii wybierają podróżowanie na własną rękę, a to nie generuje przychodów dla niemal 1,5 miliona pracowników, m.in. dla przewoźników i przewodników.

Zwroty za niewykorzystane usługi turystyczne

13 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o zamknięciu granic Polski, co wiązało się z koniecznością odwołania przez biura podróży zaplanowanych wycieczek. Pieniądze za niewykorzystane wakacje turyści mogli odebrać w formie voucherów na kolejne wyjazdy, jednakże duża część klientów wolała otrzymać zwrot pieniędzy.

W myśl art. 15k tarczy antykryzysowej firmy turystyczne mają 180 dni – liczonych od dnia powiadomienia przez podróżnego o odstąpieniu lub powiadomienia o rozwiązaniu przez organizatora turystyki – na zwrot środków za odstąpienie od umowy, które pozostaje w bezpośrednim związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2.

Dla wielu przedsiębiorców termin ten przypada między wrześniem a listopadem. Niestety, ze względu na to, że wielu z nich odnotowuje spadki na poziomie nawet 85 proc. nie mają szans na wywiązanie się z umów, bez ryzyka załamania płynności finansowej całej branży. Sytuacji nie ułatwia fakt problemów związanych z gwarancjami ubezpieczeniowymi na wypadek trudności z wypłacalnością. Dodatkowo firmy mimo bardzo niskich dochodów w porównaniu z innymi okresami, borykają się z koniecznością odprowadzania składek ZUS na takim samym poziomie jak inni pracodawcy, mimo że nadal działają w ograniczonym zakresie. Ze względu na to, że wielu przedsiębiorców zawiesza swoją działalność poza sezonem, nie mogą oni także skorzystać z subwencji PFR.

Z powodu zachorowań na COVID-19 wśród parlamentarzystów, nie odbyło się zaplanowane na 7 sierpnia posiedzenie na temat pomocy dla branży. Kolejne dopiero 14 sierpnia, a Ministerstwo Rozwoju dotąd nie przekazało jeszcze żadnej informacji na temat prac nad ustawą pomocową dla sektora turystycznego.

Pomoc prawna a upadłość firmy z branży turystycznej

Niektóre firmy z sektora turystycznego wnioski o upadłość złożyły już w początkowym okresie pandemii, ale najgorsze – jak przewidują sami zainteresowani – dopiero nadchodzi.

Co teraz mogą zrobić przedsiębiorcy z branży turystycznej, by jak najmniej odczuć skutki zamrożenia gospodarki z powodu pandemii? Odpowiada adw. Mariusz Purgał z Kancelarii Konieczny Wierzbicki, który specjalizuje się w prawie upadłościowym oraz w restrukturyzacjach:

Przede wszystkim przedsiębiorcy (nie tylko z branży turystycznej) powinni pamiętać o tzw. „wakacjach upadłościowych”. Jeśli problemy finansowe powstały u nich w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii i wynikają z COVID-19 to nie muszą składać wniosku o ogłoszenie upadłości w czasie stanu epidemii, a ten wydaje się, że może jeszcze trwać w naszym kraju.

Zachęcamy, żeby ten okres wykorzystać na zrestrukturyzowanie swojej firmy i podjęcie walki o to, co często było budowane przez lata ciężkiej pracy. Warto wykorzystać instrumenty prawa restrukturyzacyjnego, które pozwalają złapać oddech przed wierzycielami i w tym czasie spróbować naprawić swój biznes. Szczególnie polecamy nowe, wprowadzone jako specjalny instrument gospodarczej walki z epidemią COVID-19, uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, które w dużej mierze odbywa się poza sądem z udziałem doradcy restrukturyzacyjnego. Szerzej pisaliśmy o tym tutaj.

W trudnych chwilach warto podnieść rękawicę i spróbować uratować swoją firmę, a wniosek o upadłość potraktować jako opcję ostateczną.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl