30.04.2020

Nowości w IT – Facebook rewiduje założenia swojej kryptowaluty

izabela ustymenko

Niedawno Facebook ujawnił zrewidowany plan dla własnej kryptowaluty – Libry. Dotychczasowe założenia musiały zostać przedefiniowane wskutek zarzutów, że w poprzedniej wersji Libra stanowiłaby zagrożenie dla suwerenności państw w zakresie kształtowania ich polityki monetarnej. Libra dalej ma być zarządzana przez Stowarzyszenie Libra (Libra Association) powołane przez Facebooka i dalej ma być tzw. stabilną kryptowalutą (stablecoin). Według nowych założeń miałaby zostać stworzona sieć kryptowalut denominowanych w walutach poszczególnych państw. Sama Libra ma mieć charakter „cyfrowego kompozytu poszczególnych stablecoinów w pojedynczych walutach dostępnych w sieci Libra”. Plan przewiduje też docelową integrację sieci z cyfrowymi walutami banków centralnych, kiedy te zostaną wprowadzone.

Kryptowaluty i związane z nimi aspekty prawne stanowią od dłuższego czasu przedmiot zainteresowania naszej kancelarii. W czerwcu zeszłego roku partner kancelarii – radca prawny Łukasz Wieczorek – miał okazję wystąpić na konferencji „E-commerce, e-pieniądz i kryptowaluty”, organizowanej przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego, z prelekcją pod tytułem „Status prawny i obrót kryptowalutą a podatki”. Z kolei w tym roku, razem z innym z partnerów – radcą prawnym Michałem Czuryłą – przybliżali ten temat w wywiadzie z Telewizją Kraków.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl