18.01.2021

Nowe wzory do rozliczania estońskiego CIT

Katarzyna Augustyniak

Z dniem 8 stycznia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie w sprawie wzorów zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych oraz oświadczenia o podmiotach, w których posiada prawa udziałowiec lub akcjonariusz podatnika opodatkowanego ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych. Sprawdź jak wyglądają nowe wzory.

Nowe wzory – czego dotyczą?

Rozporządzenie określa nowe wzory dla takich formularzy jak:

1) zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (ZAW-RD) – KLIKNIJ I SPRAWDŹ WZÓR OŚWIADCZENIA. 

2) oświadczenie o podmiotach, w których posiada prawa udziałowiec lub akcjonariusz podatnika opodatkowanego ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (OSW-RD) – KLIKNIJ I SPRAWDŹ WZÓR OŚWIADCZENIA.

Rozporządzenie nakłada obowiązek stosowania wzorów począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2020 r. Z formularzami można zapoznać się w Dzienniku Ustaw lub klikając we wskazane powyżej linki. Prowadzą one do załączników opublikowanych w rozporządzeniu.

Estoński CIT – podstawowe założenia

Estoński CIT funkcjonuje już oficjalnie od 1 stycznia 2021 roku. Wprowadzone nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 28 października 2020 roku rozwiązania mają stanowić alternatywę dla tradycyjnego rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych.

Istotą estońskiego CIT jest zmiana momentu powstania obowiązku podatkowego. W tym wypadku przypada na moment wypłaty zysków ze spółki. Przewiduje się, że skorzysta z niego aż 97% spółek kapitałowych.

Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest oszczędność czasu związana z rozliczeniami. To również szansa na wzrost produktywności firmy, a przez to i zwiększenie jej konkurencyjności na rynku. Wiąże się to bezpośrednio ze zwiększeniem liczby miejsc pracy, a w konsekwencji polepszeniem sytuacji gospodarczej kraju.

Więcej o założeniach estońskiego CIT można przeczytać, przechodząc do artykułu dostępnego pod linkiem: KLIKNIJ. Zapraszamy do lektury.

Masz pytania dotyczące estońskiego CIT i/lub nowo wprowadzonych wzorów formularzy? Chętnie odpowiemy na wszelkie Twoje pytania. Skontaktuj się z prawnikami z naszej kancelarii i dowiedz się więcej.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl