31.12.2020

Nowa ulga na robotyzację – kto skorzysta?

Łukasz Wieczorek
tax preference for robotics

Po uldze IP BOX, uldze na badania i rozwój (B+R) przyszedł czas na ulgę na robotyzację. Celem projektowanego rozwiązania jest modernizacja polskiej gospodarki i poprawa pozycji Polski na arenie międzynarodowej w kontekście nowoczesnych technologii. Ulga na robotyzację ma obowiązywać od połowy 2021 roku przez pięć lat. Wciąż jednak brak projektu ustawy, która wprowadziłaby tę innowacyjną koncepcję.

W ramach ulgi na robotyzację podatnicy PIT i CIT będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami. Wśród kosztów podlegających uldze znalazły się między innymi te, które dotyczą zakupu oprogramowania, zakupu lub leasingowania nowych robotów i kobotów, zakupu urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy czy zakupu osprzętu.

Co ciekawe, od podatku można będzie także odliczyć koszt szkoleń dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowo zakupiony sprzęt.

Z ulgi będą mogły skorzystać wszystkie przedsiębiorstwa bez względu na wielkość czy branżę. To duży krok w kierunku innowacyjności i szansa na rozwój działalności m.in. dla programistów.

Koszty poniesione na robotyzację –  jak w przypadku ulgi na prace badawczo-rozwojowe – przedsiębiorcy będą mogli odliczyć już w trakcie roku podatkowego.

Ministerstwo Rozwoju szacuje, że ten pięcioletni program unowocześnienia gospodarki będzie kosztować 1,1 miliarda złotych. Przewiduje się, że dzięki wprowadzonemu rozwiązaniu dwuipółkrotnie zwiększy się liczba robotów w Polsce, a także wzrośnie wydajność produkcji.

Trwają również prace nad wprowadzeniem ulgi na prototyp, która ma przysługiwać przedsiębiorcom na etapie wprowadzania do produkcji nowych rozwiązań. Więcej szczegółów dotyczących tej ulgi poznamy w 2021 roku.

Niestety, oprócz ciekawej koncepcji, wciąż nie zostały opublikowane projekty aktów prawnych wprowadzających zaproponowane rozwiązania. Brak również jasnej informacji, czy z ulgi będą mogli skorzystać podatnicy, którzy zdecydowali się na tzw. estoński CIT. Kwestia możliwości jednoczesnego korzystania z różnych instrumentów wsparcia to jedno z najbardziej interesujących pytań przedsiębiorców.

Zainteresowała Cię ulga na robotyzację? Więcej informacji na https://www.gov.pl/

Skontaktuj się także z prawnikami, którzy współtworzą miejsce jakim jest Kancelaria Konieczny Wierzbicki.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl