13.11.2019

Kooperatywa mieszkaniowa alternatywą dla inwestycji deweloperskiej?

izabela ustymenko

W czerwcu tego roku Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju rozpoczęło prace nad projektem ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Zgodnie z pierwszą wersja projektu ustawy, kooperatywę mieszkaniowa tworzyć mają co najmniej trzy osoby fizyczne podejmujące się budowy co najmniej trzech domów jednorodzinnych lub też budynku mieszkalnego wielorodzinnego z co najmniej trzema lokalami mieszkalnymi w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Osoby działające w ramach takiej kooperatywy będą mogły nabywać nieruchomości przeznaczone specjalnie przez gminy pod budowę inwestycji mieszkaniowych w ramach takiej kooperatywy na preferencyjnych zasadach, z możliwością rozłożenia ceny sprzedaży nieruchomości na raty. Planowana ustawa ma w założeniu ułatwić realizowanie małych inwestycji mieszkaniowych przez samych zainteresowanych, w sposób maksymalnie odformalizowany, a więc będzie ona zarówno alternatywą dla realizacji inwestycji w ramach skomplikowanej prawnie instytucji spółdzielni, a także konkurencją dla małych deweloperów, realizujących niewielkie osiedla domów jednorodzinnych i małe budynki wielorodzinne. Obecnie projekt opiniowany jest przez podmioty społeczne.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl