23.10.2019

KOMENTARZ EKSPERCKI DOTYCZĄCY OBROTU TESTERAMI PERFUM

izabela ustymenko

Wirtualna Polska, 22.10.2019 r., „Testery perfum – nie na sprzedaż, a jednak handlują nimi na potęgę. Czy to zgodne z prawem?„, Mateusz Kozieł

Choć z punktu widzenia cech fizycznych produktu oryginał oraz tester to w wielu przypadkach ten sam produkt, na gruncie przepisów nie możemy postawić pomiędzy nimi znaku równości. Testery i próbki to nic innego niż egzemplarze perfum, których przeznaczeniem jest wyłącznie ich promocja i zachęcenie do nabycia, a nie zaspokojenie potrzeb konsumenta. Niemal zawsze takie przeznaczenie perfum oznaczone jest na ich opakowaniu, na którym widnieje adnotacja „Nie na sprzedaż / Not for sale”. Sprytni sprzedawcy testerów na czarnym rynku bardzo często usuwają jednak te adnotacje w prezentowanych online ofertach. Dalsza sprzedaż testerów w wielu przypadkach oznacza, iż mamy do czynienia z naruszeniem interesu prawnego producenta lub dystrybutora perfum, a także nadużyciem ich prawnie chronionych oznaczeń i znaków towarowych – tylko producent lub dystrybutor mogą bowiem wyrazić zgodę na dalszą sprzedaż testerów. Niestety, opieszałość tych podmiotów powoduje rozkwit czarnego rynku obrotu testerami perfum w naszym kraju.

 

Między innymi tego rodzaju zagadnień dotyczył opublikowany w portalu finansowym Wirtualnej Polski artykuł, w ramach którego eksperckiego komentarza udzielił Mateusz Kozieł, radca prawny w Kancelarii Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych. Zachęcamy do lektury całości materiału:

 

https://finanse.wp.pl/testery-perfum-nie-na-sprzedaz-a-jednak-handluja-nimi-na-potege-czy-to-zgodne-z-prawem-6437508581513345a

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl