08.02.2021

Brexit a zmiany na granicach – czytaj raport

Łukasz Wieczorek
Brexit

Powrót kontroli granicznych czy obowiązek składania deklaracji eksportowych i importowych to zmiany, o których szerzej można przeczytać w raporcie przygotowanym przez specjalistów z Kancelarii Konieczny Wierzbicki.

E-book – wiarygodne źródło informacji

Specjalizujący się w sprawach międzynarodowych i imigracyjnych, Cyprian Liske oraz kierujący działem TMT, mec. Łukasz Wieczorek stworzyli kompendium wiedzy, będące odpowiedzią na chaos informacyjny wywołany wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W e-booku poświęconym pobrexitowym przemianom możliwość zapoznania się ze skutkami decyzji UK o opuszczeniu UE. W analizie mowa między innymi o tym, co oznacza dla przedsiębiorców nowa umowa o handlu i współpracy między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Polecamy lekturę.

Więcej o kontrolach na granicach – ważne terminy dla pracowników

Jednym z tematów podjętych w raporcie są zmiany na granicach.

Do 30 czerwca 2021 roku obywatele UE legalnie przebywający w UK będą musieli zaktualizować swój status poprzez uzyskanie tzw. „settled status” („status osiedlonego”). Osoby planujące podjąć zatrudnienie w tym kraju powinny liczyć się z obowiązkiem zdobycia wizy. Brak posiadania tego dokumentu pozwala wyłącznie na krótką, trwającą maksymalnie 6 miesięcy wizytę w UK bez możliwości wykonywania pracy. Znaczącą zmianą jest wprowadzenie systemu punktowego, który ma na celu ograniczenie napływu „niewykwalifikowanej siły roboczej” do Wielkiej Brytanii.

Z kolei obywatele UK przebywający w UE powyżej 90 dni w okresie 180 dni będą musieli uzyskać odpowiednią wizę, a następnie pozwolenie na pobyt i pracę w krajach unijnych.

Od października 2021 roku, aby wjechać na teren Wielkiej Brytanii konieczne będzie okazanie paszportu – nie wystarczy już dowód tożsamości.

Brexit – powrót kontroli granicznych i celnych

Brexit wiąże się również ze zmianami w transporcie towarów. Specjalny status uzyskała Irlandia Północna. Protokół z 2019 roku wskazuje tam jako granicę kontroli celnej granicę Irlandii Północnej na Morzu Irlandzkim. Będzie ona dla towarów brytyjskich „punktem wejścia” do strefy celnej UE. Na granice wrócą kontrole, a towary będą weryfikowane pod kątem dopuszczalności zwolnienia z cła zgodnie z regułami pochodzenia.

 Chcesz wiedzieć więcej?

POBIERZ RAPORT

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl