19.05.2020

AI w prawie pracy

izabela ustymenko

Na rynku pojawiły się programy wykorzystujące algorytmy AI do prowadzenia pogłębionych testów pracowników przed powierzeniem im wykonywania pracy. Algorytm jest w stanie szybko przeanalizować olbrzymie ilości dostępnych danych dotyczących danego kandydata za ułamek kosztów jaki normalnie by się z taką weryfikacja wiązał.

Firmy (wśród nich np. Uber i Lyft) wykorzystuję Sztuczną inteligencję m.in. do skanowania CV, analizowania wyrazu twarzy podczas rozmów wideo, porównywania rejestrów karnych, a nawet oceniania zachowań kandydatów w mediach społecznościowych.

Niestety, nawet przy użyciu tak zaawansowanej technologii, wciąż zdarzają się pomyłki. W rezultacie, przeciwko producentowi oprogramowania wniesiono już serię pozwów. Jednak nawet gdyby ograniczyć liczbę pomyłek, dalej aktualne będą pytania o zakres w jakim ustawodawstwo powinno dopuszczać użycie takich narzędzi w procesie rekrutacji. Szczególnie problematyczne w tym kontekście może być analizowanie aktywności kandydatów do pracy w mediach społecznościowych.

https://www.vox.com/recode/2020/5/11/21166291/artificial-intelligence-ai-background-check-checkr-fama
https://www.protocol.com/checkr-gig-economy-lawsuits

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl