03.04.2019

Parlament Europejski przyjął dyrektywę w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym

Marcin Wierzbicki

Dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym została przyjęta przez posłów Parlamentu Europejskiego 348 głosami do 274, 36 wstrzymało się od głosu. Tym samym na szczeblu unijnym dobiegł końca rozpoczęty pod koniec 2016 roku proces legislacyjny. Jeśli państwa członkowskie zaakceptują tekst przyjęty przez Parlament Europejski, wejdzie on w życie po opublikowaniu w dzienniku urzędowym. Państwa członkowskie będą następnie miały 2 lata na jego wdrożenie.

Dyrektywa przyznaje twórcom i wydawcom wiadomości możliwość zabezpieczenia swoich interesów w Internecie i wzmocnienia swojej pozycji wobec internetowych gigantów. Platformy internetowe będą odtąd ponosiły bezpośrednią odpowiedzialność za treści zamieszczane na ich stronach internetowych. Z zakresu dyrektywy wyłączone zostało udostępnianie fragmentów artykułów prasowych, pod warunkiem jednak, że udostępniany artykuł będzie „bardzo krótki”. Ponadto autorzy i wykonawcy będą mogli żądać dodatkowego odpowiedniego wynagrodzenia od dystrybutora w sytuacji, gdy wynagrodzenie pierwotnie uzgodnione jest niewspółmiernie niskie w stosunku do dochodów i korzyści związanych z eksploatacją utworów.

 

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    NIP: 9452181482 REGON: 123240424
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl