30.04.2020

Nowości w IT – Facebook rewiduje założenia swojej kryptowaluty

izabela ustymenko

Niedawno Facebook ujawnił zrewidowany plan dla własnej kryptowaluty – Libry. Dotychczasowe założenia musiały zostać przedefiniowane wskutek zarzutów, że w poprzedniej wersji Libra stanowiłaby zagrożenie dla suwerenności państw w zakresie kształtowania ich polityki monetarnej. Libra dalej ma być zarządzana przez Stowarzyszenie Libra (Libra Association) powołane przez Facebooka i dalej ma być tzw. stabilną kryptowalutą (stablecoin). Według nowych założeń miałaby zostać stworzona sieć kryptowalut denominowanych w walutach poszczególnych państw. Sama Libra ma mieć charakter „cyfrowego kompozytu poszczególnych stablecoinów w pojedynczych walutach dostępnych w sieci Libra”. Plan przewiduje też docelową integrację sieci z cyfrowymi walutami banków centralnych, kiedy te zostaną wprowadzone.

Kryptowaluty i związane z nimi aspekty prawne stanowią od dłuższego czasu przedmiot zainteresowania naszej kancelarii. W czerwcu zeszłego roku partner kancelarii – radca prawny Łukasz Wieczorek – miał okazję wystąpić na konferencji „E-commerce, e-pieniądz i kryptowaluty”, organizowanej przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego, z prelekcją pod tytułem „Status prawny i obrót kryptowalutą a podatki”. Z kolei w tym roku, razem z innym z partnerów – radcą prawnym Michałem Czuryłą – przybliżali ten temat w wywiadzie z Telewizją Kraków.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    NIP: 9452181482 REGON: 123240424
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl