18.01.2021

Nowe wzory do rozliczania estońskiego CIT

Katarzyna Augustyniak

Z dniem 8 stycznia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie w sprawie wzorów zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych oraz oświadczenia o podmiotach, w których posiada prawa udziałowiec lub akcjonariusz podatnika opodatkowanego ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych. Sprawdź jak wyglądają nowe wzory.

Nowe wzory – czego dotyczą?

Rozporządzenie określa nowe wzory dla takich formularzy jak:

1) zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (ZAW-RD) – KLIKNIJ I SPRAWDŹ WZÓR OŚWIADCZENIA. 

2) oświadczenie o podmiotach, w których posiada prawa udziałowiec lub akcjonariusz podatnika opodatkowanego ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (OSW-RD) – KLIKNIJ I SPRAWDŹ WZÓR OŚWIADCZENIA.

Rozporządzenie nakłada obowiązek stosowania wzorów począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2020 r. Z formularzami można zapoznać się w Dzienniku Ustaw lub klikając we wskazane powyżej linki. Prowadzą one do załączników opublikowanych w rozporządzeniu.

Estoński CIT – podstawowe założenia

Estoński CIT funkcjonuje już oficjalnie od 1 stycznia 2021 roku. Wprowadzone nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 28 października 2020 roku rozwiązania mają stanowić alternatywę dla tradycyjnego rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych.

Istotą estońskiego CIT jest zmiana momentu powstania obowiązku podatkowego. W tym wypadku przypada na moment wypłaty zysków ze spółki. Przewiduje się, że skorzysta z niego aż 97% spółek kapitałowych.

Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest oszczędność czasu związana z rozliczeniami. To również szansa na wzrost produktywności firmy, a przez to i zwiększenie jej konkurencyjności na rynku. Wiąże się to bezpośrednio ze zwiększeniem liczby miejsc pracy, a w konsekwencji polepszeniem sytuacji gospodarczej kraju.

Więcej o założeniach estońskiego CIT można przeczytać, przechodząc do artykułu dostępnego pod linkiem: KLIKNIJ. Zapraszamy do lektury.

Masz pytania dotyczące estońskiego CIT i/lub nowo wprowadzonych wzorów formularzy? Chętnie odpowiemy na wszelkie Twoje pytania. Skontaktuj się z prawnikami z naszej kancelarii i dowiedz się więcej.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    NIP: 9452181482 REGON: 123240424
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl