04.03.2021

Nowe unijne regulacje coraz bliżej, cel: ochrona prywatności w łączności elektronicznej

Michał Czuryło

Po ponad 4 latach od publikacji pierwszego projektu rozporządzenia unijnego w sprawie poszanowania życia prywatnego oraz ochrony danych osobowych w łączności elektronicznej (tzw. rozporządzenie ePrivacy – mające zastąpić aktualnie obowiązującą dyrektywę unijną), państwa członkowskie w lutym tego roku uzgodniły mandat negocjacyjny dla Komisji UE dotyczący dalszych prac nad projektem rozporządzenia.

Co będą regulować nowe przepisy?

 

Nowe unijne rozporządzenie regulować ma m.in przypadki, w których usługodawcy mogą przetwarzać dane pochodzące z łączności elektronicznej lub mieć dostęp do danych przechowywanych na urządzeniach użytkowników końcowych. Dotyczy to tak istotnych zagadnień jak funkcjonowanie „Internetu Rzeczy” (IoT), przetwarzania metadanych, czy plików cookies i innych technologii śledzących nasze poczynania w Internecie. W skrócie – projekt dotyczy ochrony naszej prywatności w kontekście danych wytwarzanych w procesie użytkowania łączności elektronicznej.

Stale pod obserwacją?…

 

Z jednej strony takie „śledzenie” użytkowników poprzez kontrolowanie informacji przez nich udostępnianych, jak na przykład lokalizacja, czas czy odbiorca wysyłanych komunikatów umożliwia zwalczanie przestępczości. Z drugiej jednak strony, obiektywnie stanowi naruszenie naszej prywatności jako użytkowników. Nikt bowiem  nie chce aby dane o jego położeniu były na bieżąco analizowane przez osoby trzecie. To samo dotyczy wszystkich innych śledzonych danych.

Co dalej z projektem?

 

Dalsze decyzje dotyczące losu rozporządzenia leżą w rękach Parlamentu UE i Rady UE. Wygląda jednak na to, że w ciągu kilku miesięcy możemy liczyć na ostateczną wersję aktu. Dokument pierwotnie miał rozpocząć swoje obowiązywanie wraz z RODO, będąc jego uzupełnieniem.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    NIP: 9452181482 REGON: 123240424
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl