12.10.2020

Napraw swoją firmę! Restrukturyzacja pozwala uniknąć zwolnień w dobie kryzysu

Katarzyna Augustyniak

Kryzys gospodarczy, utrata płynności finansowej firmy i redukcja etatów – to główne hasła, które niezmiennie kojarzą się z restrukturyzacją. I choć, owszem, narzędzia restrukturyzacyjne są stosowane w tych dwóch pierwszych przypadkach, to jednak wcale nie muszą prowadzić do przymusowych zwolnień.  Odpowiednio wprowadzone wręcz pomagają przetrwać firmie i  utrzymać w niej zatrudnienie.

Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne – reaguj szybko

Wielu przedsiębiorców obawia się konsekwencji przeprowadzenia w swojej firmie Uproszczonego Postepowania Restrukturyzacyjnego. Tymczasem szybka reakcja na problemy finansowe jest kluczem do naprawy przedsiębiorstwa.

Aby lepiej zobrazować tę kwestię posłużmy się następującym porównaniem. Firma dotknięta kryzysem, która jednak nie korzysta z dostępnych możliwości jej ratunku – czyli np. Uproszczonego Postępowania Restrukturyzacyjnego – jest jak człowiek chory, który nie chce się zdiagnozować, najpierw nie zwracając uwagi na swoje problemy zdrowotne, a potem wypierając możliwość zachorowania. Niestety, choroba w przypadku człowieka, a kryzys w przypadku firmy niezależnie od tego jak bardzo są ignorowane, postępują, a w skrajnych sytuacjach doprowadzają do przedwczesnej śmierci człowieka albo  do upadku przedsiębiorstwa.

Aby zachować zdrowie trzeba się regularnie badać, a dowiadując się o wykryciu choroby poddać odpowiedniemu leczeniu. Podobnie, aby ochronić firmę przed upadkiem – w sytuacji wystąpienia niepokojących symptomów trzeba pozwolić działać specjalistom, którzy pomogą ją uzdrowić.

Rozpocznij proces naprawczy – zachowaj stanowiska pracy

Adwokat Mariusz Purgał z Kancelarii Konieczny Wierzbicki jest niczym „lekarz” zajmujący się firmami, które dotknęła najgorsza z możliwych sytuacji, a więc widmo zwolnień pracowników, aby przedsiębiorstwo mogło dalej istnieć.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że skala kryzysu, którego nikt nie był w stanie przewidzieć, wywołuje u wielu pracodawców i pracowników lęk o przyszłość. Podobne obawy może wzbudzać skorzystanie z narzędzi restrukturyzacyjnych, które mogą kojarzyć się z jednoznaczną kapitulacją i ogłoszeniem upadłości firmy.

Tymczasem wdrożenie odpowiednio szybko działań naprawczych, pozwoli uratować przedsiębiorstwo i miejsca pracy. Przecież jedną z głównych możliwości, którą daje Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne jest uregulowanie zaległych należności z tytułu wynagrodzeń. Pieniądze na ten cel można pozyskać z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Co więcej, Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne wprowadzone w ramach tarczy antykryzysowej 4.0 umożliwia nie tylko spłatę wierzytelności, ale także dostosowanie jej do nowych realiów i przyjętej strategii biznesowej, co przekłada się na zwiększenie szans na zachowanie miejsc pracy. Dodatkowo, dzięki takiemu wsparciu firma może wyjść z kryzysu silniejsza.

Jak mówi adw. Mariusz Purgał o ratowaniu miejsc pracy za pomocą narzędzi restrukturyzacyjnych:

– Dzięki szerokiemu wachlarzowi działań, jaki standardowo wykorzystujemy przy okazji postępowań restrukturyzacyjnych, mamy dużą skuteczność w zachowywaniu miejsc pracy. Przede wszystkim odcięcie się od starych zobowiązań, których w czasie trwania restrukturyzacji spłacać nie trzeba (i nie można), pozwala złapać oddech przedsiębiorcy, poprawić płynność finansową i więcej środków przeznaczyć na bieżące wynagrodzenia pracowników. Restrukturyzacja, z udziałem specjalisty – doradcy – pozwala także w inny sposób spojrzeć na prowadzony biznes i znaleźć obszary do oszczędności i zwiększenia przychodów, co również pozwala na utrzymanie poziomu zatrudnienia. Głównym celem restrukturyzacji jest uzdrowienie i utrzymanie działalności przedsiębiorstwa, a to będzie niemożliwe bez pracowników.

Na czym polega restrukturyzacja – czyli jak uratować miejsca pracy?

Skuteczna restrukturyzacja nie polega na ograniczaniu zasobów firmy, by łatać kolejne dziury finansowe, ale na wypracowaniu odpowiedniego modelu działania, który pozwoli dostosować się przedsiębiorstwu do niecodziennych warunków. I chociaż nie ma jednej recepty na wszystkie bolączki przedsiębiorców to jednak wypracowaliśmy kilka kroków, wedle których działamy.

 • Po pierwsze: Prezentujemy wierzycielom plan restrukturyzacyjny możliwy do zrealizowania.
 • Po drugie: Opracowujemy scenariusze restrukturyzacyjne.
 • Po trzecie: Zapewniamy wsparcie w pozyskiwaniu dofinansowania.
 • Po czwarte: Prowadzimy negocjacje z wierzycielami.
 • Po piąte: Słuchamy potrzeb przedsiębiorców dotkniętych kryzysem i ze wsparciem całej 35-osobowej Kancelarii szukamy jak najlepszych rozwiązań dla jego biznesu.

Jesteśmy dyskretni, a wszelkie sprawy związane z Twoją firmą są objęte tajemnicą zawodową.

Pamiętaj, czas reakcji jest bardzo ważny. Reaguj szybko. Skontaktuj się z adw. Mariuszem Purgałem, który umówi się z Tobą na niezobowiązującą rozmowę wstępną dotyczącą Twoich problemów.

Mariusz Purgał | email: mariusz.purgal@kwkr.pl | telefon: + 48 797 927 960

 

 

 

 

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

  Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
  NIP: 9452181482 REGON: 123240424
  Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
  mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl