22.11.2022

Łukasz Wieczorek o wykorzystaniu sztucznej inteligencji na łamach listopadowego „CEE Legal Matters”

Marta Wierzba

Partner kancelarii oraz zwierzchnik działu TMT Łukasz Wieczorek wypowiedział się na łamach listopadowego wydania magazynu „Cee Legal Matters” w publikacji dotyczącej wykorzystania sztucznej inteligencji. W swojej obszernej prognozie nasz specjalista przedstawił faktyczny status prawny warunkujący wykorzystanie AI w naszym kraju, jego wpływ na gospodarkę, a także dokonał oceny możliwości rozwoju poszczególnych branż dzięki AI.

Status AI w Polsce i krajach UE

Według publicznie dostępnych raportów badawczych, Polska zajmuje 7. miejsce pod względem liczby ekspertów pracujących nad projektami z zakresu sztucznej inteligencji w Unii Europejskiej,  piastując równocześnie pozycję lidera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Z drugiej strony, poziom adopcji rozwiązań opartych na AI przez polskie przedsiębiorstwa jest stosunkowo nieproporcjonalny; a przecież skuteczne wdrożenie rozwiązań AI w polskiej gospodarce mogłoby przyczynić się do zwiększenia tempa wzrostu PKB o 2,65% rocznie.

Brak przepisów dotyczących AI, blockchain czy Big Data (za wyjątkiem unijnego Artificial Intelligence Act oraz o propozycją AI Liability Directive) zniechęca i powstrzymuje przedsiębiorców przed wykorzystaniem sztucznej inteligencji; warto w tym przypadku wspomnieć, iż państwa członkowskie UE także nie opracowały własnych regulacji dotyczących AI. Z kolei jasno określone regulacje prawne wyznaczyłyby określony kierunek działania i w znacznym stopniu przyspieszyłyby implementację rozwiązań AI w różnych sektorach gospodarki.

Zachęcamy do lektury opinii naszego eksperta; dzięki niej dowiecie się Państwo więcej o szczegółach regulacji prawnych warunkujących wykorzystanie AI, a także perspektywach zakładających popularyzację rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.

[FM_form id="2"]

Kontakt

KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A.

  Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest
  KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. NIP: 9452181482 REGON: 123240424
  Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
  Warszawa

  Rondo ONZ 1,

  00-124 Warszawa,

  +48 12 3957161

  kontakt@kwkr.pl