26.01.2022

KWKR w ministerialnym zespole Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji (GRAI)

Patrycja Pancerz

W wyniku unijnego projektu dotyczącego dookreślenia zasad funkcjonowania sztucznej inteligencji na obszarze Unii Europejskiej tematem AI zainteresowała się również Polska. W efekcie powstała Grupa Robocza ds. sztucznej inteligencji (GRAI), członkiem której został ekspert KWKR ds. prawa nowych technologii, Łukasz Wieczorek.

Szanse i możliwości AI na polskim rynku

GRAI powstało w ramach działań Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jego celem jest przedyskutowanie zarówno projektu unijnego, jak i samego zagadnienia sztucznej inteligencji. Pomysłodawcom tego przedsięwzięcia zależy na wskazaniu odpowiednich zasad i praktyk, które dałyby podwaliny pod bezpieczny rozwój AI w Polsce.

Wiąże się z tym przebadanie zastosowań sztucznej inteligencji w wielu branżach (w których istnieje potencjał na jej wykorzystanie) z sektorów prywatnych i publicznych. Przy tym także planuje się zdefiniować AI w związku z  prowadzeniem badań naukowych. Projekt jest niezwykle ambitny i wymaga szczególnej wiedzy merytorycznej z zakresu nowych technologii.

Trzymamy rękę na pulsie

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasz ekspert ds. prawa nowych technologii, Łukasz Wieczorek, otrzymał zaproszenie do uczestnictwa w tak ambitnym przedsięwzięciu. Łukasz posiada wieloletnie doświadczenie w sprawach dotyczących sektora IT. Brał udział w dziesiątkach projektów przygotowując i negocjując umowy IT m.in. z kontrahentami z USA, Europy i Azji.

Od wielu lat też zajmuje się zagadnieniem sztucznej inteligencji i jako jeden z pierwszych specjalistów w Polsce zwrócił uwagę na wagę projektu unijnego dotyczącego AI. W efekcie, wraz z Miquido, poprowadził webinarium AI Waves. Podczas spotkania skupił się na pionierskim projekcie Unii Europejskiej. Zwrócił też uwagę na trudności związane z problematycznym definiowaniem AI.

Oprócz tego w ramach współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości przygotował artykuł dotyczący sztucznej inteligencji w biznesie. W artykule pt. „Odpowiedzialność za szkody wynikające z działania systemów sztucznej inteligencji” zwrócił uwagę na specyfikę systemów AI oraz wskazał proponowane rozwiązania legislacyjne.

Cieszymy się, że nasz ekspert został wyróżniony członkostwem w GRAI. Jesteśmy pewni, że jego opinia dotycząca funkcjonowania sztucznej inteligencji w Polskim środowisku biznesowym będzie nieocenioną wskazówką, w jakim kierunku powinny zmierzać polskie regulacje prawne dotyczące AI.

 

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuł został przygotowany we współpracy z Fundacją Prawo dla technologii

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do naszego newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie drogą e-mail informacji na temat istotnych wydarzeń z dziedziny prawa, zmian legislacyjnych oraz działalności Kancelarii.

czytaj więcej

Administratorem Twoich danych osobowych jest KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłki naszego newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Kontakt

KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A.

  Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest
  KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. NIP: 9452181482 REGON: 123240424
  Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
  Warszawa

  Rondo ONZ 1,

  00-124 Warszawa,

  +48 12 3957161

  kontakt@kwkr.pl