13.11.2019

Kooperatywa mieszkaniowa alternatywą dla inwestycji deweloperskiej?

izabela ustymenko

W czerwcu tego roku Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju rozpoczęło prace nad projektem ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Zgodnie z pierwszą wersja projektu ustawy, kooperatywę mieszkaniowa tworzyć mają co najmniej trzy osoby fizyczne podejmujące się budowy co najmniej trzech domów jednorodzinnych lub też budynku mieszkalnego wielorodzinnego z co najmniej trzema lokalami mieszkalnymi w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Osoby działające w ramach takiej kooperatywy będą mogły nabywać nieruchomości przeznaczone specjalnie przez gminy pod budowę inwestycji mieszkaniowych w ramach takiej kooperatywy na preferencyjnych zasadach, z możliwością rozłożenia ceny sprzedaży nieruchomości na raty. Planowana ustawa ma w założeniu ułatwić realizowanie małych inwestycji mieszkaniowych przez samych zainteresowanych, w sposób maksymalnie odformalizowany, a więc będzie ona zarówno alternatywą dla realizacji inwestycji w ramach skomplikowanej prawnie instytucji spółdzielni, a także konkurencją dla małych deweloperów, realizujących niewielkie osiedla domów jednorodzinnych i małe budynki wielorodzinne. Obecnie projekt opiniowany jest przez podmioty społeczne.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    NIP: 9452181482 REGON: 123240424
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl