
Wiele osób zastanawia się, jak uniknąć podatku od sprzedaży udziałów w spółce? Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 17 ust 1 pkt 6 ustawy PIT), podatek od sprzedaży udziałów w spółce wynosi 19% od dochodu. Jednak nie zawsze! Jak wynika z ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż udziałów nie podlega opodatkowaniu, gdy dotyczy udziałów w spółce z o.o. o wartości nominalnej nieprzekraczającej 1.000 zł. W dalszej części wyjaśnimy m.in. jakie są sposoby na uniknięcie podatku od sprzedaży udziałów w spółce oraz jakie są metody na optymalizację tej kwestii.
Co to jest udział w spółce?
Udział w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością to część kapitału, która stanowi formę związku pomiędzy wspólnikiem a spółką. W przypadku zakupu właściciel udziałów otrzymuje w zamian za swój wkład do spółki udział w zyskach oraz prawo do podejmowania decyzji dotyczących działalności spółki. Jednocześnie z posiadaniem udziałów wiążą się określone obowiązki, takie jak wniesienie wkładu pieniężnego lub rzeczowego w zamian za otrzymane udziały.
Czy można uniknąć podatku od sprzedaży akcji?
Jak już wspomnieliśmy na wstępie, uniknięcie podatku od sprzedaży udziałów w spółce zgodnie z polskim prawem jest możliwe poprzez sprzedaż udziałów o wartości nominalnej nieprzekraczającej 1.000 zł. Zgodnie z ustawą, aby przesunąć obowiązek uregulowania podatku od sprzedaży akcji, można również skorzystać z odroczenia płatności podatku od sprzedaży udziałów w spółce z o.o. do końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż oraz kolejnych trzech lat podatkowych. Warto jednak pamiętać o istnieniu tzw. klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania, zgodnie z którą organy podatkowe mogą odmówić uznania transakcji (jeśli okaże się, że taka transakcja ma na celu jedynie uniknięcie podatku). W takiej sytuacji podatnik może ponieść dodatkowe konsekwencje w postaci nałożenia kary finansowej.
Podatek od sprzedaży udziałów a ASI
Kolejnym sposobem uniknięcia podatku od sprzedaży udziałów w spółce może być skorzystanie z ulgi na inwestycje (dotyczy ASI). Status ASI mogą posiadać spółki:
- kapitałowe, w tym europejskie,
- komandytowe,
- komandytowo-akcyjne.
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tej sytuacji podatnik może skorzystać z ulgi na inwestycje w wysokości 50% wartości poniesionych wydatków na nabycie akcji lub udziałów w spółkach, w których posiadał co najmniej 10% udziałów przed dokonaniem transakcji.
Jak kupić udziały w firmie?
Udziały w firmie posiadającej status spółki można nie tylko sprzedać, ale też kupić. Aby to zrobić, konieczne jest podpisanie umowy kupna-sprzedaży udziałów oraz uregulowanie wszelkich płatności związanych z przedmiotową transakcją. Jednocześnie warto pamiętać, że transakcje realizowane na rynku publicznym muszą być prowadzone zgodnie z wymogami ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi i instrumentami finansowymi, a sprzedaż udziałów spółek z o.o. wymaga wówczas podpisania aktu notarialnego.
Jak widać, uniknięcie podatku od sprzedaży udziałów w spółce w Polsce jest możliwe wyłącznie poprzez skorzystanie z różnych ustawowych ulg i odliczeń. Nasza kancelaria prawna z Warszawy zapewnia profesjonalną pomoc przedsiębiorcom w analizie ich sytuacji oraz weryfikacji tego, czy mogą skorzystać z któregoś z dostępnych legalnych rozwiązań optymalizacyjnych. W ofercie kancelarii znajdują się również inne fachowe usługi, w tym m.in. kompleksowa obsługa prawna spółki.
Zapraszamy do kontaktu.