02.06.2022

Jak otworzyć firmę w Wielkiej Brytanii?

Kancelaria Prawna

Wysokie podatki i uciążliwa biurokracja w Polsce powodują, że wiele osób rozważa prowadzenie przedsiębiorstwa za granicą. Założenie firmy w UK jest jedną z najciekawszych alternatyw dla posiadania biznesu w naszym kraju. Wśród warunków wpływających na atrakcyjność tego przedsięwzięcia można wyróżnić np. przejrzysty system podatkowy oraz przyjazna wysokość składek ubezpieczenia społecznego. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy między innymi, jak założyć firmę w Anglii i jakie formy działalności gospodarczej ma do wyboru polski przedsiębiorca.

Jak można założyć firmę w Wielkiej Brytanii?

Założenie firmy za granicą staje się na pewnym etapie marzeniem wielu polskich przedsiębiorców. Część z nich ze względu na kwestie życiowe czy warunki do prowadzenia biznesu decyduje się na zrealizowanie tego celu w Anglii. Jak otworzyć firmę w UK, aby zagwarantować sobie zarówno spokój pod względem formalnym, jak i dobry start nowego przedsiębiorstwa?

Osoby, które zastanawiają się, jak założyć działalność w UK, powinny przede wszystkim dokładnie przeanalizować, jaka forma prowadzenia firmy będzie dla nich najkorzystniejsza. Podczas rozważań nad tym tematem należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak m.in.:

 • planowana liczba zatrudnionych osób,
 • model biznesowy firmy,
 • budżet firmy,
 • forma rozliczenia podatkowego,
 • wynajem pomieszczenia firmowego.

Po przemyśleniu każdego z tych aspektów przedsiębiorca przystępuje do kluczowej decyzji – wyboru formy prowadzenia działalności gospodarczej.

Rodzaje działalności gospodarczej w UK

Wielu przedsiębiorców, zastanawiając się, jak założyć firmę w Wielkiej Brytanii, nie ma pewności, którą formę prowadzenia działalności gospodarczej wybrać. Brytyjskie przepisy, podobnie jak polskie, oferują kilka różnych możliwości. Wśród nich można wyróżnić m.in.:

 • samozatrudnienie, z ang. self-employment,
 • spółkę Limited Company (LTD),
 • spółkę partnerską, z ang. Partnership,
 • spółkę Limited Liability Partnership (LLP),
 • spółkę akcyjną Public Limited Company (PLC).

Jako kancelaria prawa międzynarodowego wiemy z doświadczenia, że w większości przypadków Polacy decydują się na jeden z dwóch pierwszych rodzajów działalności gospodarczej, dlatego to na nich skupimy się w dzisiejszym artykule.

Self-employment w UK – idealne rozwiązanie dla freelancerów i początkujących biznesmenów

Przedsiębiorcy zainteresowani prostą formą prowadzenia biznesu w Anglii chętnie decydują się na self-employment. Jest to odpowiednik jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce. Bardzo często wybierają ją osoby bez wielkiego doświadczenia biznesowego, ponieważ wiąże się z nią niewiele formalności. Z możliwości przejścia na samozatrudnienie korzystają np. programiści, korepetytorzy czy kosmetyczki.

Jak założyć firmę w UK i prowadzić ją w formie self-employment? Przede wszystkim należy pamiętać, że tę formę działalności gospodarczej mogą wybrać osoby, które spełniają kilka warunków. Do niedawna jednym z nich była rezydentura otrzymywana po 5 latach przebywania na terenie Wielkiej Brytanii. Po Brexicie sytuacja się jednak zmieniła i obecnie niezbędne jest posiadanie wizy umożliwiającej świadczenie pracy na terenie UK. Istnieją sposoby na odstępstwo od tej reguły, np. wiza dla startupów, ale generalnie osoba zainteresowana samozatrudnieniem powinna starać się o wizę, a następnie o uzyskanie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej.

Założenie firmy w UK w formie self-employmentu nie jest bardzo trudne. Aby tego dokonać, należy:

 • spełniać warunki wizowe oraz posiadać numer NIN, czyli być objętym ubezpieczeniem społecznym,
 • posiadać ustalone dane firmy, w tym określoną branżę, adres oraz numer kontaktowy,
 • poinformować HMRC, czyli HM Revenue & Customs o rozpoczęciu działalności typu self-employment – można tego dokonać nie tylko poprzez osobiste stawienie się w urzędzie, ale także drogą telefoniczną, listowną czy internetową.

Spółka Limited Company, czyli jak otworzyć firmę w Anglii, mieszkając w Polsce

Innym bardzo częstym rozwiązaniem, na które decydują się przedsiębiorcy zainteresowani założeniem firmy w UK, jest spółka Limited Company. Uznaje się ją za odpowiednik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce. W kontekście tej formy prowadzenia działalności warto zwrócić uwagę na to, że:

 • spółka LTD pozwala oddzielić finanse prywatne założyciela od majątku spółki,
 • spółkę LTD może założyć osoba, która nie jest na stałe bądź tymczasowo osiedlona w UK,
 • prowadzenie spółki LTD po 10 latach uprawnia do pobierania brytyjskiej emerytury.

Jak otworzyć działalność gospodarczą w UK w formie LTD? W tym celu należy spełnić takie warunki jak m.in.:

 • zadeklarowanie kwoty kapitału założycielskiego,
 • wyznaczenie przynajmniej jednego dyrektora w wieku min. 16 lat,
 • rejestracja spółki pod brytyjskim adresem,
 • posiadanie przez spółkę min. jednego udziałowca.

Co istotne, osoba zakładająca spółkę LTD bez wizy pracowniczej nie może osobiście wykonywać usług oferowanych przez swoją firmę. Aby realizować zlecenia od klientów bez statusu osoby osiedlonej, właściciel spółki LTD musi powołać dyrektora i zatrudnić pracowników.

Profesjonalna pomoc prawna dla osób zainteresowanych firmą w UK

Założenie firmy w UK jest przedsięwzięciem, na które decyduje się coraz więcej Polaków. Trudno się więc dziwić, że usługi świadczone przez międzynarodowe kancelarie prawne w Warszawie cieszą się dużą popularnością. Doradztwo prawne uznanych ekspertów na starcie działalności biznesowej w UK ma nieocenioną wartość. Dzięki niemu możliwy jest właściwy wybór formy działalności, uniknięcie błędów podczas rejestracji firmy, a także optymalne podjęcie innych decyzji kluczowych w kontekście powodzenia tworzonego przedsiębiorstwa.

Jeśli interesuje Państwa obsługa prawna firmy realizowana przez specjalistów z doświadczeniem w biznesie, to zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Kancelaria radców prawnych Michała Koniecznego i Marcina Wierzbickiego zapewnia kompleksowe wsparcie osobom, które planują założenie firmy za granicą, w tym w UK. Nasi prawnicy stanowią gwarancję, że rejestracja spółek klientów przebiegnie w sprawny i bezbłędny pod względem formalnym sposób. Obsługujemy prawnie również m.in. inwestycje zagraniczne realizowane w Wielkiej Brytanii oraz innych krajach. Jesteśmy ekspertami w zakresie systemu prawa anglosaskiego, dzięki czemu doradzamy naszym klientom najlepsze rozwiązania, nawet w przypadku skomplikowanych spraw.

Podsumowanie

Brexit nie zmienił tego, że wiele osób chce spróbować swoich biznesowych sił na Wyspach i zastanawia się, jak założyć firmę w Anglii. Polacy mają do wyboru wiele form prowadzenia działalności gospodarczej w UK – optymalny wybór jest kwestią fundamentalną dla powodzenia przedsięwzięcia. W podejmowaniu tego typu decyzji od lat pomaga kancelaria prawa międzynarodowego Michała Koniecznego i Marcina Wierzbickiego. Oferujemy profesjonalne wsparcie prawne dla klientów, których interesuje założenie firmy w UK. Gwarantujemy pełną rzetelność i zaangażowanie i chętnie odpowiemy na wszystkie nurtujące Państwa pytania. Zachęcamy do kontaktu!

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do naszego newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie drogą e-mail informacji na temat istotnych wydarzeń z dziedziny prawa, zmian legislacyjnych oraz działalności Kancelarii.

czytaj więcej

Administratorem Twoich danych osobowych jest KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłki naszego newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Kontakt

KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A.

  Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest
  KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. NIP: 9452181482 REGON: 123240424
  Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
  Warszawa

  Rondo ONZ 1,

  00-124 Warszawa,

  +48 12 3957161

  kontakt@kwkr.pl

  Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera

  Zapisując się do naszego newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie drogą e-mail informacji na temat istotnych wydarzeń z dziedziny prawa, zmian legislacyjnych oraz działalności Kancelarii.

  czytaj więcej

  Administratorem Twoich danych osobowych jest KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłki naszego newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

   

  Do you want to be up to date? Sign up for our newsletter

  By subscribing to our newsletter, you consent to the sending of information by e-mail on important events in the field of law, legislative changes and the activities of the Law Firm.

  read more

  The administrator of your personal data is KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A. with headquarters in Krakow, ul. Kącik 4, 30-549 Krakow. Your data will be processed for the purpose of sending our newsletter. You have the right to request access to your personal data, their copies, rectification, deletion or limitation of processing, as well as the right to object to the processing and to lodge a complaint with the supervisory authority. More details can be found in our Privacy Policy.