11.09.2020

Globalne regulacje standardów użycia AI coraz bliżej

Mikołaj Prochownik

W czerwcu 2020 r. USA wraz z innymi członkami G7 (tj. Niemcami, Japonią, Wielką Brytanią, Francją, Włochami i Kanadą), a także Unią Europejską, Południową Koreą, Singapurem, Meksykiem, Indiami, Słowenią i Australią powołały do życia Globalne Partnerstwo ds. Sztucznej Inteligencji (Global Partnership on Artificial Intelligence, w skrócie GPAI), aby wspierać „odpowiedzialny i skoncentrowany na człowieku rozwój i użycie Sztucznej Inteligencji”, w sposób „zgodny z prawami człowieka, podstawowymi wolnościami i współdzielonymi demokratycznymi wartościami”.

Globalne standardy AI

Celem współpracy w ramach GPAI jest wyrobienie wspólnych globalnych standardów co do AI. Rozpoczęły się już intensywne prace w grupach roboczych, a na grudzień 2020 roku planowane jest pierwsze spotkanie organizacji. Na razie jej członków wydaje się więcej różnić niż łączyć jeżeli chodzi o podejście do sztucznej inteligencji. Zgadzają się co do tego, czego nie chcą – przyszłości, w której sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do tworzenia orwell’owskiego aparatu nadzoru – ale nie są w stanie uzgodnić tego, czego chcą.

UE nowym liderem sztucznej inteligencji?

UE, gdzie obowiązują surowe przepisy dotyczące prywatności, chce zostać liderem w dziedzinie „godnej zaufania” sztucznej inteligencji i planuje stworzyć pierwsze na świecie przepisy dotyczące tej materii, które maja zostać upublicznione już na początku przyszłego roku. Bruksela ma nadzieję, że to ochroni Europejczyków przed nadużyciami i zwiększy zaufanie konsumentów do europejskiej sztucznej inteligencji, dając jednocześnie jej przemysłowi przewagę konkurencyjną w dłuższej perspektywie. Z drugiej strony Stany Zjednoczone uważają podejście Brukseli za „ciężkie” i „zabijające innowacje”, popierając stanowisko własnego przemysłu technologicznego, którego przedstawiciele ostrzegają, że zbyt wiele przepisów zdusi innowacje.

Uniwersalne standardy AI koniecznością

Członkowie GPAI coraz wyraźniej dostrzegają jednak potrzebę wprowadzenia uniwersalnych standardów, a do tego nie chcą dać się na tym polu wyprzedzić Chinom, obawiając się, że ich reguły nie byłyby zgodne z priorytetami członków organizacji. Niezależnie od tego, można założyć, że opracowanie powszechnie obowiązujących reguł dotyczących sztucznej inteligencji jest jedynie kwestią czasu.

https://www.politico.eu/article/artificial-intelligence-wary-of-china-the-west-closes-ranks-to-set-rules/
https://www.canada.ca/en/innovation-science-economic-development/news/2020/06/joint-statement-from-founding-members-of-the-global-partnership-on-artificial-intelligence.html

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    NIP: 9452181482 REGON: 123240424
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl