15.10.2020

Czy Google będzie zmuszony sprzedać Chrome?

izabela ustymenko

W związku z przygotowywanym pozwem antytrustowym przeciwko Google, Departament Sprawiedliwości USA jest obecnie na etapie determinowania jakie powinny być zastosowane środki dla przywrócenia równowagi na rynku. Jednym z rozważanych sposobów jest wymuszenie sprzedaży przeglądarki Chrome oraz części biznesu reklamowego.

Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, ale gdyby faktycznie takie lub zbliżone rozwiązania miały znaleźć zastosowanie oznaczałoby to rewolucję w Internecie. Na razie wiadomo tyle, że w ramach postępowania antytrustowego, Departament Sprawiedliwości i prokuratorzy generalni poszczególnych stanów prowadzą rozeznanie wśród rywali Google i innych podmiotów z branży o opinie na temat tego, jakie części swojego biznesu Google powinien wyodrębnić i sprzedać oraz jakie podmioty powinny być wykluczone z możliwości ich zakupu.

Chrome ma wśród przeglądarek największy udział w rynku w USA i od jakiegoś czasu znajduje się w centrum oskarżeń, że gigant wyszukiwania wykorzystuje swój dostęp do historii sieci użytkowników, aby wspomóc swoją działalność reklamową.
Kontrola Google nad technologią, na której opiera się reklama w Internecie, została zapoczątkowana przez zakupu firmy DoubleClick w 2007 r. Od tego czasu, Google pozyskał również dostęp do innych technologii reklamowych, w tym przez zakup AdMob, firmy zajmującej się reklamą mobilną; licytatora reklam Invite Media, a także AdMeld, tj. platformy dla kupujących reklamy. Te transakcje pomogły Google w stworzeniu zestawu technologii obejmujących każdy etap procesu kupowania i sprzedaży reklam wyświetlanych online.

Niezależnie, Departament Sprawiedliwości przygotowuje osobny pozew antymonopolowy zarzucający Google nadużywanie kontroli nad rynkiem wyszukiwania online. Oczekuje się, że pozew, który miałby być złożony w ciągu najbliższych tygodni, będzie się skupiał na sposobie, w jaki Google korzysta ze swojego mobilnego systemu operacyjnego Android, tak aby wzmocnić pozycję swojej flagowej wyszukiwarki.

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    NIP: 9452181482 REGON: 123240424
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl