08.02.2021

Brexit a zmiany na granicach – czytaj raport

Łukasz Wieczorek
Brexit

Powrót kontroli granicznych czy obowiązek składania deklaracji eksportowych i importowych to zmiany, o których szerzej można przeczytać w raporcie przygotowanym przez specjalistów z Kancelarii Konieczny Wierzbicki.

E-book – wiarygodne źródło informacji

Specjalizujący się w sprawach międzynarodowych i imigracyjnych, Cyprian Liske oraz kierujący działem TMT, mec. Łukasz Wieczorek stworzyli kompendium wiedzy, będące odpowiedzią na chaos informacyjny wywołany wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W e-booku poświęconym pobrexitowym przemianom możliwość zapoznania się ze skutkami decyzji UK o opuszczeniu UE. W analizie mowa między innymi o tym, co oznacza dla przedsiębiorców nowa umowa o handlu i współpracy między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Polecamy lekturę.

Więcej o kontrolach na granicach – ważne terminy dla pracowników

Jednym z tematów podjętych w raporcie są zmiany na granicach.

Do 30 czerwca 2021 roku obywatele UE legalnie przebywający w UK będą musieli zaktualizować swój status poprzez uzyskanie tzw. „settled status” („status osiedlonego”). Osoby planujące podjąć zatrudnienie w tym kraju powinny liczyć się z obowiązkiem zdobycia wizy. Brak posiadania tego dokumentu pozwala wyłącznie na krótką, trwającą maksymalnie 6 miesięcy wizytę w UK bez możliwości wykonywania pracy. Znaczącą zmianą jest wprowadzenie systemu punktowego, który ma na celu ograniczenie napływu „niewykwalifikowanej siły roboczej” do Wielkiej Brytanii.

Z kolei obywatele UK przebywający w UE powyżej 90 dni w okresie 180 dni będą musieli uzyskać odpowiednią wizę, a następnie pozwolenie na pobyt i pracę w krajach unijnych.

Od października 2021 roku, aby wjechać na teren Wielkiej Brytanii konieczne będzie okazanie paszportu – nie wystarczy już dowód tożsamości.

Brexit – powrót kontroli granicznych i celnych

Brexit wiąże się również ze zmianami w transporcie towarów. Specjalny status uzyskała Irlandia Północna. Protokół z 2019 roku wskazuje tam jako granicę kontroli celnej granicę Irlandii Północnej na Morzu Irlandzkim. Będzie ona dla towarów brytyjskich „punktem wejścia” do strefy celnej UE. Na granice wrócą kontrole, a towary będą weryfikowane pod kątem dopuszczalności zwolnienia z cła zgodnie z regułami pochodzenia.

 Chcesz wiedzieć więcej?

POBIERZ RAPORT

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    NIP: 9452181482 REGON: 123240424
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl