07.06.2021

Blokowanie geograficzne w e-commerce

Łukasz Wieczorek
Radosław Tarach

Wymogi z 2018 dla osób prowadzących działalność gospodarczą w branży e-commerce. Przedsiębiorcy powinni pamiętać o m.in. o tym, jaki wpływ ma geolokalizacja na udostępniane treści. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/302 z 28 lutego 2018 r ograniczyło możliwość nieuzasadnionego blokowania geograficznego lub stosowania innych form dyskryminacji klientów ze względu na ich przynależność państwową czy miejsce zamieszkania.

Dostęp do interfejsów

Przedsiębiorcy nie mogą blokować ani ograniczać dostępu klienta do interfejsu internetowego ze względu na jego miejsce zamieszkania czy prowadzenia działalności. Bez uzyskania zgody klienta zakazane jest również przekierowywanie go do odmiennej wersji interfejsu. Jeśli ta, pod względem elementów dostosowanych do przynależności państwowych klientów (np. język, czy layout), różni się od tej, do której klient chciał pierwotnie uzyskać dostęp.

Interfejsem w rozumieniu rozporządzenia jest każde oprogramowanie. Do tego doliczyć można stronę internetową lub jej część, jak również aplikacje, w tym aplikacje mobilne, które służą do zapewnienia klientom dostępu do towarów lub usług.

Wyjątki

Omawiane rozporządzenie przewiduje pewne wyjątki od ogólnych zakazów geoblokowania. Kluczowe wyłączenie dotyczy usług, których główną cechą jest zapewnienie dostępu do utworów chronionych prawem autorskim. Wiąże się również z innymi przedmiotami objętymi ochroną. Dodatkowo umożliwienie korzystania z chronionych utworów i przedmiotów także oznacza stosowanie kluczowego wyłączenia. Rozporządzenie nie znajdzie zatem zastosowania w przypadku np. platform streamingowych zapewniających dostęp do utworów audiowizualnych czy usług transmisji wydarzeń sportowych.

 

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    NIP: 9452181482 REGON: 123240424
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    jooble mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl