27.08.2020

Algorytm obniżył oceny uczniom – uregulowań prawnych nadal brak

Mikołaj Prochownik

W Wielkiej Brytanii o tym, kto dostanie się na studia zadecydował algorytm. Skandal wybuchł, gdy okazało się, że obniżył oceny ponad 40 proc. uczniów. Nadal brak uregulowań prawnych, które normowałyby korzystanie z tego narzędzia sztucznej inteligencji.

Kontrowersje wokół algorytmów w Wielkiej Brytanii

Epidemia koronawirusa uniemożliwiła przeprowadzenie w Wielkiej Brytanii egzaminów końcowych po szkole średniej. Tamtejsze Ministerstwo Edukacji postanowiło więc, w miejsce tradycyjnych testów kwalifikujących na studia, użyć algorytmu, który wystawiłby uczniom oceny.

Skandal wybuchł, gdy okazało się, że algorytm obniżył oceny ponad 40 proc. uczniów. W dodatku, nieproporcjonalnie bardziej dotykając uczniów pochodzących z klas niższych. W rezultacie doszło do protestów i rządy regionalne po kolei wycofywały się z tego systemu, opierając się w zamian na ocenach wystawianych przez nauczycieli. Wielu uczniów straciło już jednak szansę studiowania na wybranym kierunku.

Dlaczego algorytmy dyskryminują?

Eksperci podkreślają, że dyskryminacja spowodowana przez algorytm była dosyć typowym przypadkiem. Zastosowany model brał pod uwagę nie tylko indywidualne wyniki danych uczniów, ale też statystyczne wyniki dla danej szkoły z lat ubiegłych. W rezultacie oceny uczniów szkół publicznych, w szczególności z biedniejszych dzielnic, były częściej obniżane, a oceny uczniów ze szkół prywatnych, częściej podwyższane.

Czas na regulacje prawne ws. algorytmów

Przykład ten pokazuje w jaskrawy sposób jak zastosowanie algorytmów opartych na modelach statystycznych może łatwo prowadzić do wypaczeń. Podkreśla też jak paląca jest kwestia uregulowania zasad stosowania algorytmów w podobnych sytuacjach. Obecnie użycie algorytmów nie jest w żaden sposób normowane przez ustawodawstwo państwowe i zależy wyłącznie od decyzji stosujących je organów.

Więcej o sprawie przeczytasz tu:

https://www.politico.eu/article/uk-government-faces-elitism-row-after-algorithm-downgrades-final-year-pupils/
https://www.theguardian.com/education/2020/aug/16/boris-johnson-urged-to-intervene-as-exam-results-crisis-grows
https://www.politico.eu/article/boris-johnson-uk-might-have-done-things-differently-on-exams/

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    NIP: 9452181482 REGON: 123240424
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl