19.05.2020

AI w prawie pracy

izabela ustymenko

Na rynku pojawiły się programy wykorzystujące algorytmy AI do prowadzenia pogłębionych testów pracowników przed powierzeniem im wykonywania pracy. Algorytm jest w stanie szybko przeanalizować olbrzymie ilości dostępnych danych dotyczących danego kandydata za ułamek kosztów jaki normalnie by się z taką weryfikacja wiązał.

Firmy (wśród nich np. Uber i Lyft) wykorzystuję Sztuczną inteligencję m.in. do skanowania CV, analizowania wyrazu twarzy podczas rozmów wideo, porównywania rejestrów karnych, a nawet oceniania zachowań kandydatów w mediach społecznościowych.

Niestety, nawet przy użyciu tak zaawansowanej technologii, wciąż zdarzają się pomyłki. W rezultacie, przeciwko producentowi oprogramowania wniesiono już serię pozwów. Jednak nawet gdyby ograniczyć liczbę pomyłek, dalej aktualne będą pytania o zakres w jakim ustawodawstwo powinno dopuszczać użycie takich narzędzi w procesie rekrutacji. Szczególnie problematyczne w tym kontekście może być analizowanie aktywności kandydatów do pracy w mediach społecznościowych.

https://www.vox.com/recode/2020/5/11/21166291/artificial-intelligence-ai-background-check-checkr-fama
https://www.protocol.com/checkr-gig-economy-lawsuits

Kontakt

Konieczny, Wierzbicki
Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
Warszawa

ul. Piękna 15 lok. 34

+48 12 3957161

kancelaria@kwkr.pl

    Strona jest chroniona przez Google reCAPTCHA v3. Więcej informacji o Google reCAPTCHA znajduje się w polityce prywatności i warunkach świadczenia usług.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Krakowie, ul. Kącik 4, 30-549 Kraków.
    NIP: 9452181482 REGON: 123240424
    Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną przez formularz kontaktowy i dalszej komunikacji (co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes) – przez czas nie dłuższy niż konieczny do udzielenia Ci odpowiedzi, a potem przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
    mackrell Autoryzowany Doradca New Connect Invest in Poland british polish chamber of commerce Laureat Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 CATALYST Autoryzowany Doradca Irish polish chamber of commerce restrukturyzacja.pl